-
PLUS
Krönika: Tre mobilhändelser som blir mina höjdpunkter 2026
-
PLUS
Mobil förutsäger mobilåret 2026 (del 1)
-
PLUS
Årets bästa produkter och viktigaste händelser – Mobil sammanfattar 2025
-
PLUS
Krönika: Okej, men hur agerar mobiloperatörerna i kaoset?
-
PLUS
Mobil svarar om telefonerna som blockeras i 2G- och 3G-nedstängningen
-
PLUS
PTS bär skulden när mobiler spärras med kort varsel
-
PLUS
Krönika: Bästa prylen jag någonsin köpt
-
PLUS
Nyheterna som gör mobilens batteri bättre
-
PLUS
Krönika: 7 års uppdateringar men laddkontakten är slut
-
PLUS
Duell: Vikbara Honor Magic V5 mot Samsung Galaxy Z Fold 7
Mindre än micro-sim
Apple vill krympa sim-korten igen
Apple vill införa en ny standard för sim-kort. De nya korten ska vara ännu mindre än dagens micro-sim.
Apple har lämnat in sitt förslag på hur en ny typ av sim-kort skulle vara utformade till standardiserings-organisationen ETSI. Det uppger nyhetsbyrån Reuters. Flera operatörer ska ha ställt sig bakom förslaget, bland annat Orange.
- Vi är mycket glada för att Apple förra veckan lämnade in en begäran om ett mindre simkort till ETSI, ett kort som är mindre än de som finns i Iphone 4 och Ipad, säger Anne Bouverot, tjänste-ansvarig på Orange, till Reuters.
Bouverot tillade att det kan ta tid att få en ny standard godkänd och att de första produkterna med den nya typen av sim-kort inte kan förväntas förrän under nästa år.
Ett micro-sim har måtten 15x12 millimeter och ett vanligt sim-kort har storleken 25x15 millimeter. I båda fallen är tjockleken 0,76 millimeter.
Det är inte känt hur stora de nya sim-korten föreslås vara, annat än att ska vara båda mindre och tunnare än dagens micro-sim.