-
PLUS
Årets bästa produkter och viktigaste händelser – Mobil sammanfattar 2025
-
PLUS
Krönika: Okej, men hur agerar mobiloperatörerna i kaoset?
-
PLUS
Mobil svarar om telefonerna som blockeras i 2G- och 3G-nedstängningen
-
PLUS
PTS bär skulden när mobiler spärras med kort varsel
-
PLUS
Krönika: Bästa prylen jag någonsin köpt
-
PLUS
Nyheterna som gör mobilens batteri bättre
-
PLUS
Krönika: 7 års uppdateringar men laddkontakten är slut
-
PLUS
Duell: Vikbara Honor Magic V5 mot Samsung Galaxy Z Fold 7
-
PLUS
Krönika Apple Intelligence: Skrattretande
-
PLUS
Oppo om Hasselblad, europeisk expansion och hur de ska lyckas
Inför Beats-relanseringen
Apple vill stoppa Spotifys gratistjänst
Apple sägs ha utövat påtryckningar mot stora skivbolag för att få dem att stänga ner Spotifys gratistjänst för strömmande musik.
Apple var störst på nätbaserad musik med Itunes en gång i tiden. Sedan kom den strömmade musiken med Spotify och Pandora, och Apple har haft svårt att komma igen. Nu ryktas det att det är dags för ändring på det. Härom året köpte Apple Beats Music för oanständigt mycket pengar bara för att få en plattform jämförbar med Spotify.
Enligt 9to5mac ska Apple dra igång sin relansering av Beats Music på utvecklarkonferensen WWDC i juni. Där ska man även relansera Itunes Radio, som denna gång ska vara bra nog att kunna mäta sig med Pandora.
I samband med detta har det framkommit uppgifter att Apple försökt utöva påtryckningar för att få Spotifys gratistjänst för strömmad musik nedstängd. Detta för att Apple inte planerar någon motsvarande gratistjänst med Beats. Spotify har i dag 60 miljoner användare varav 15 miljoner är betalande. Enligt The Verge ska Apple även ha erbjudit skivbolaget Universal Music Group att betala dem för att ta bort sin musik från Youtube.
Detta ska ha fått amerikanska myndigheter att dra öronen åt sig, och såväl justitiedepartementet som antitrustmyndigheten FCC har börjat förhöra beslutsfattare inom musikbranschen om Apples affärsmetoder. Även EU sägs ha börjat utreda Apples affärsmetoder inom musikområdet.
Apple har tidigare fällts i USA för trustbildning för e-böcker, ett beslut som dock företaget överklagat.
