-
PLUS
Så länge håller en mobil, snabbladdningens effekt och mer – Mobil svarar
-
PLUS
Krönika: Tre mobilhändelser som blir mina höjdpunkter 2026
-
PLUS
Mobil förutsäger mobilåret 2026 (del 1)
-
PLUS
Årets bästa produkter och viktigaste händelser – Mobil sammanfattar 2025
-
PLUS
Krönika: Okej, men hur agerar mobiloperatörerna i kaoset?
-
PLUS
Mobil svarar om telefonerna som blockeras i 2G- och 3G-nedstängningen
-
PLUS
PTS bär skulden när mobiler spärras med kort varsel
-
PLUS
Krönika: Bästa prylen jag någonsin köpt
-
PLUS
Nyheterna som gör mobilens batteri bättre
-
PLUS
Krönika: 7 års uppdateringar men laddkontakten är slut
"Byggd som en stridsvagn"
Apples Homepod en mardröm att reparera
Det blir en dyr affär att lämna in Apples Homepod på lagning, och tänk inte ens på att försöka laga den själv.
Apple har precis börjat sälja sin smarta högtalare på utvalda marknader (Sverige exluderat), och det är alldeles för tidigt att uttala sig om hur hållbar den är. Men vi får hoppas att den är robust, för att laga den verkar inte vara ett alternativ.
Apple själva vill ha 279 dollar för att utföra reparationer som inte går på garantin. Det är 80 procent av priset för en ny högtalare, om du inte betalar för Apples reparationsprogram.
Sajten Ifixit, som gör instruktioner för hemmareparatörer, har inte svårt att förstå varför det är så dyrt. Sajten ger högtalaren betyget 1 av 10 i hur lättreparerad den är, och man säger att "den är byggd som en stridsvagn". Ska man komma in i den måste man ta sig igenom flera lager av lim och nätöverdrag, och chansen är mycket stor att man skadar något när man gör det.