-
PLUS
Krönika: Konsumentverket får städa när 2g och 3g stänger ner
-
PLUS
Krönika: Det här behöver Samsung göra för att lyckas 2026
-
PLUS
Så länge håller en mobil, snabbladdningens effekt och mer – Mobil svarar
-
PLUS
Krönika: Tre mobilhändelser som blir mina höjdpunkter 2026
-
PLUS
Mobil förutsäger mobilåret 2026 (del 1)
-
PLUS
Årets bästa produkter och viktigaste händelser – Mobil sammanfattar 2025
-
PLUS
Krönika: Okej, men hur agerar mobiloperatörerna i kaoset?
-
PLUS
Mobil svarar om telefonerna som blockeras i 2G- och 3G-nedstängningen
-
PLUS
PTS bär skulden när mobiler spärras med kort varsel
-
PLUS
Krönika: Bästa prylen jag någonsin köpt
Investerar i Globestar
Inte bara för nödställda: Apples satellittjänst kan bli betydligt mer omfattande
För tillfället används satellitkommunikationen i Iphone 14 för nödsituationer, men kan komma att omfatta mer.
Det är publikationen Patently Apple som har fått tag på informationen att Apple har tagit patent på en möjlighet att kunna använda satellitkommunikation för betydligt mer än bara nödsituationer. Patentet tar upp teknik som används för att hantera satellitkommunikationsdata även kan inkludera mediedata (till exempel strömmande video, tv-data, satellitradiodata med mera), röstdata (som telefonröstdata), internetdata och/eller annan data.
Apple har även meddelat att man investerar 450 miljoner dollar som en del av Advanced Manufacturing Fund för att stödja satellitfunktioner. En stor del av den summan kommer att gå till företaget Globestar som har hand om de befintliga satelliterna för Apples satellittjänst.
Bara för att det är ett godkänt patent behöver inte det betyda att det blir något i praktiken, men det skulle också kunna innebära att framtida Iphone och/eller Ipad skulle kunna bli satellitenheter som inte behöver förlita sig på lokala master.