-
PLUS
Mobil förutsäger mobilåret 2026 (del 2): Mobiltillverkarnas framtidsutsikter
-
PLUS
Krönika: Konsumentverket får städa när 2g och 3g stänger ner
-
PLUS
Krönika: Det här behöver Samsung göra för att lyckas 2026
-
PLUS
Så länge håller en mobil, snabbladdningens effekt och mer – Mobil svarar
-
PLUS
Krönika: Tre mobilhändelser som blir mina höjdpunkter 2026
-
PLUS
Mobil förutsäger mobilåret 2026 (del 1)
-
PLUS
Årets bästa produkter och viktigaste händelser – Mobil sammanfattar 2025
-
PLUS
Krönika: Okej, men hur agerar mobiloperatörerna i kaoset?
-
PLUS
Mobil svarar om telefonerna som blockeras i 2G- och 3G-nedstängningen
-
PLUS
PTS bär skulden när mobiler spärras med kort varsel
Riktat till barn
Apples stopp för nakenbilder i Imessage kommer till Sverige
Barn ska få en varning när bilder som innehåller nakenhet skickas.
I en mjukvaruuppdatering som släpps under de kommande veckorna kommer Apples skydd mot nakenbilder att bli tillgängligt även i Sverige. Skyddet är riktat till barn och förutsätter att barnets Icloud-konto är inställt som en del i en familjegrupp. Som förälder krävs att du aktivt väljer funktionen, för den aktiveras inte automatiskt.
Med den nya funktionen aktiv så visas nakenbilder som barnet får med kraftig oskärpa tillsammans med en varning. Där får barnet råd, de kan om de vill få hjälp att kontakta en vuxen och försäkras att det är okej att undvika att se på bilden i fråga. Liknande varningar kommer upp om barnet själv försöker skicka en nakenbild. Det är bildanalys lokalt på enheten som avgör om en bild innehåller nakenhet och varken Apple eller föräldrarna upplyses om vad som sker. Det är alltså helt upp till barnet om de vill titta på bilden eller neka och visa en vuxen vad det är som skett.
Skyddet för barn mot nakenbilder gäller Iphone såväl som Apple Watch, Ipad och Mac och kommer enligt Apple att rullas ut i Sverige nu i ferbuari. I Iphone kan du som förälder då aktivera funktionen under Inställningar > Skärmtid. Det här gäller enbart Apples egen meddelande-app och inte andra meddelandeappar som Snapchat, Instagram eller Whatsapp.
Sedan tidigare har funktionen funnits tillgänglig för användare i bland annat USA, Frankrike, Spanien och Tyskland. Under februari kommer funktionen förutom till Sverige även till Japan, Nederländerna, Sydkorea, Belgien och Brasilien.
