-
PLUS
24 timmar med nya Samsung Galaxy
-
PLUS
Samsungs lansering av Galaxy Z Flip 7, Z Fold 7 och Galaxy Watch 8 på djupet
-
PLUS
Krönika: När en mobiltelefon förtjänar en allvarlig varning
-
PLUS
Mobil svarar: Uppdateringskrav, Doro-kritik, bättre ljud, Huawei-alternativ och mer
-
PLUS
Krönika: Att bryta dominans med bättre som inte är dyrare
-
PLUS
Upptäck alla möjligheter med din Garmin-klocka – Våra bästa tips del 2
-
PLUS
Krönika: Apple Watch i Android väcker drömmen
-
PLUS
Upptäck alla möjligheter med din Garmin-klocka – Våra bästa tips del 1
-
PLUS
Krönika: Alla kan inte köpa begagnat
-
PLUS
7 viktigaste nyheterna som kommer till Iphone, Ipad och Apple Watch
Surfplatta och telefon
"Asus lanserar Padfone i februari"

Asus koncept-modell där man kombinerade surfplatta och telefon i samma produkt ser nu ut att bli verklighet under nästa år.
Nu handlar mycket om Ice Cream Sandwich-uppdateringar av tillverkarnas nuvarande produkter, men redan när Asus visade upp konceptmodellen Padfone i våras gjorde man klart att ICS var en av förutsättningarna för att den skulle börja serietillverkas.
Nu finns det uppgifter som tyder på att tillverkningen kommer att starta under första halvan av nästa år. Nicole Scott, en av personerna bakom Netbooknews.com, uppger i en intervju med Engadget.com att en trovärdig källa avslöjat att Padfone ska lanseras på Mobile World-mässan i februari.
Det stämmer också med vad Asus tidigare sagt om att man först skulle släppa andra generationen av surfplattan Transformer innan Padfone eventuellt skulle bli verklighet. Transformer Prime ska börja säljas på den svenska marknaden i januari.