-
PLUS
Duell i tunnaste vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Honor Magic V3
-
PLUS
Krönika: Världens tunnaste mobiltelefon
-
PLUS
24 timmar med nya Samsung Galaxy
-
PLUS
Samsungs lansering av Galaxy Z Flip 7, Z Fold 7 och Galaxy Watch 8 på djupet
-
PLUS
Krönika: När en mobiltelefon förtjänar en allvarlig varning
-
PLUS
Mobil svarar: Uppdateringskrav, Doro-kritik, bättre ljud, Huawei-alternativ och mer
-
PLUS
Krönika: Att bryta dominans med bättre som inte är dyrare
-
PLUS
Upptäck alla möjligheter med din Garmin-klocka – Våra bästa tips del 2
-
PLUS
Krönika: Apple Watch i Android väcker drömmen
-
PLUS
Upptäck alla möjligheter med din Garmin-klocka – Våra bästa tips del 1
Hybriden återvänder
Asus Padfone återfår tangentbordet

Den legendariska tangentbordsdockan till Padfone kan återupplivas i tillbehörsform.
Asus Padfone var en lika unik som udda skapelse när den lanserades. En telefon som kunde dockas i en tiotumsskärm för att få en surfplatta och som i sin tur kunde dockas i en tangentbordsdel (liknande Asus egna Transformer-surfplattor) för en mer laptopliknande upplevelse. Trist nog var det bara första versionen av Padfone som körde med alla tre delarna i ekvationen, medan alla uppföljare enbart har haft med surfplattedockan.
Nu har ett dokument dykt upp hos amerikanska FCC som hänvisar till ett ”Asus mobile Dock Keyboard” med namnet PF-06. Dockan ska vara bred nog att passa tiotumsplattor, men sakna såväl fysisk inkoppling som de traditionella låsmekanismerna som Transformer-serien har. Istället ska tangentbordet kopplas via bluetooth och infästningen av en platta ska hanteras på ett nytt, ännu icke känt sätt.
Lite beroende på hur den nya infästningen fungerar (magneter?) skulle den här lösningen kunna bli en slags universallösning för alla företagets surfplattor och hybridprodukter.