-
PLUS
Krönika: Till botten med Oppo och Oneplus
-
PLUS
Oppo om Hasselblad, europeisk expansion och hur de ska lyckas
-
PLUS
Oneplus Sverigechef berättar om Oneplus 15 och AI på svenska
-
PLUS
Krönika: Tunnkollaps – Motorola har 13 dagar på sig att lägga ner Edge 70
-
PLUS
Duell bästa vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Google Pixel 10 Pro Fold
-
PLUS
Krönika: Iphone Air kommer att floppa
-
PLUS
Nästa flaggskepp, T9, Lyca Mobile, vad är bildmotor och mer – Mobil svarar
-
PLUS
Krönika: Allt är relativt, storleken också
-
PLUS
Duell: Samsung Galaxy A17 mot Motorola Moto G56
-
PLUS
Krönika: Snabb mobil oavsett prestanda
Dela och spara
Backup även från Sony
Det är inte bara Samsungs Homesync som ska lagra dina bilder, även Sony kommer med två liknande apparater.
Portable Wireless Server och Personal Content Station är namnen på Sonys två senaste tillskott. Den första, även kallad för WG-C10 om träiga produktnuffror mer är din grej, drivs på batteri och kan både driva sig själv samt ladda telefoner och surfplattor. Minnet utgörs av en USB-port där det är tänkt att du petar in valfritt USB-minne och sedan delar det med anslutna enheter, upp till åtta stycken samtidigt.
Personal Content Station, eller LLS-201, är istället tänkt för hemmabruk och lite mer av en konkurrent till Samsungs Homesync (om än något enklare). Enheten stödjer parning via NFC och kommer med en terabyte inbyggd hårddisk för att lagra filmer och foton bland annat. Maskinen kan även kopplas till en TV för att visa upp materialet, men det handlar inte om någon fullständig Androidmaskin som hos Samsungs motsvarighet.
Båda enheterna kommer att jobba mot appen PWS Manager som ska släppas till både Android och Ios. Varken pris eller exakt datum är satta ännu, men vi européer ska få hit dem under sommaren i alla fall.
