-
PLUS
Krönika: Alla kan inte köpa begagnat
-
PLUS
7 viktigaste nyheterna som kommer till Iphone, Ipad och Apple Watch
-
PLUS
Sju mobiltips för semestern – mer uppkopplad, billigare, smartare
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkarna låter andra göra jobbet
-
PLUS
Krönika: Hoppet lever – IOS och Android kan visa innovationskraft
-
PLUS
Mobil svarar: Airtag-alternativ, mobil för hörapparat, Sony Xperia och bäst från Google
-
PLUS
Krönika: Sonys resa från störst till obefintlig
-
PLUS
28 mobilabonnemang för under 200 kronor i månaden
-
PLUS
Krönika: Mobilen halkade och störtade ner i asfalten
-
PLUS
I stället för Gmail: Bättre e-post i mobilen
Apple tappar
Coronaviruset drabbar Apples försäljning och produktion

Apple har i ett meddelande berättat om hur coronaviruset påverkar både deras produktion och efterfrågan på deras produkter.
Apple meddelar att coronacvirusets härjninger nu börjar synas i deras produktion och i deras beräknade försäljning. De poängterar att ingen av deras fabriker ligger i den hårdast drabbade Hubeiprovinsen, men att flera av deras fabriker ändå varit stängda. Samtliga av dessa har åter öppnats för produktion igen men det tar längre tid att komma upp i full produktionstakt än vad man hade räknat med. Det här gör att det kommer att bli brist på Iphones under en tid, innan man är tillbaka i full produktionen och kan fylla på lagren igen.
Men det är inte bara produktionstakten som minskat utan även försäljningen och efterfrågan. Det här beror på att flera av de butiker som säljer Apples produkter, och deras egna butiker, har varit stängda en tid. Eller haft väldigt begränsade öppettider, med få kunder. Det här har så kalrt påverkat hur många enheter som sålts. Man menar dock att dippen är temporär och att efterfrågan internationelt sett ser ut som beräknat. Exakt hur den här nedgången har påverkat Apple kommer de att rapportera om senare när de kunnat sammanställa siffrorna för den här perioden.