-
PLUS
Köp mobil billigt: Så gör du
-
PLUS
Krönika: Det bästa är inom räckhåll
-
PLUS
Vad hände med Samsungs samtalsinspelning och 8 andra frågor: Vi svarar
-
PLUS
8 smarta tips för Google Foto – Ta kontroll över bilderna i påsk
-
PLUS
Krönika: Nej AI, jag vill inte vara din kompis eller partner
-
PLUS
Kommentar: Hindren som stoppar Tre
-
PLUS
Tips: 8 knep till Googles anteckningsapp Keep
-
PLUS
Apple Intelligence påminner mig om något betydligt bättre
-
PLUS
Mobils stora guide till Apple Intelligence i Iphone
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkare för första gången, igen
Styr hemmet med rösten
Cortana tänder ljuset

Microsofts röstassistent får nya funktioner med inriktning på säkerhet och hemautomation.
Microsoft lägger fortsatt stor vikt vid röststyrningen och marknadsför den som en unik fördel för Windowsmobilerna jämfört med Android och Ios.
På nokia.com presenterades nyligen information om hur mobilerna kan styra bland annat kameror och uppkopplade termostater – antingen genom en app eller med hjälp av röstkommandon till röstassistenten Cortana.
Hårdvaran kommer från Insteon och ingår i en serie med allt från fjärrströmbrytare till bevattning och sensorer. De europeiska versionerna av Insteons produkter använder det licensfria 869 MHz-bandet kombinerat med dataöverföring via elnätet. Varje enhet fungerar som en repeater, vilket ger stabilare funktion jämfört med exempelvis Tellstick där varje mottagare måste få direkt radiokontakt med basstationen.
Apple har visat upp liknande möjligheter inom ramen för Homekit – bland annat styrning av LED-lampan Elgato Avea.