-
PLUS
Krönika: När AI meckar med våra bilder utan att vi bett om det
-
PLUS
Allt du behöver veta om mobilens skärm
-
PLUS
Krönika: Tunnare telefoner som gör skillnad
-
PLUS
Specialtest: Dubbel batteritid med esim i Galaxy Watch 8 Classic
-
PLUS
Krönika: In i framtiden med en uråldrig mobil
-
PLUS
Samsung Galaxy S7 vs S25 – Så mycket har hänt på nio år
-
PLUS
Duell i tunnaste vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Honor Magic V3
-
PLUS
Krönika: Världens tunnaste mobiltelefon
-
PLUS
24 timmar med nya Samsung Galaxy
-
PLUS
Samsungs lansering av Galaxy Z Flip 7, Z Fold 7 och Galaxy Watch 8 på djupet
Ny bok: Nokia under luppen
”Elop medioker vd, men inte trojansk häst”

Under Stephen Elops ledning sjönk Nokias börsvärde med 164 miljoner kronor om dagen. Det påstås i en ny bok om Elop-epoken.
Stephen Elop var vd för Nokia i knappt tre år och kom till bolaget från en position inom Microsoft. Han har av vissa beskyllts för att vara en trojansk häst som sänts in i Nokia från Microsoft. Påståendet har motiverats med av de höga ersättningar Elop fick när Nokia såldes till Microsoft, men det avfärdas i boken Operation Elop som två finska affärsjournalister skrivit.
De två journalisterna på Kauppalehti har enligt TT intervjuat över hundra personer och då främst före detta Nokiaanställda. Författarna kommer fram till att Elop visserligen var högavlönad och medioker som vd, men inte orsaken till Nokias misslyckande.
”Nokiatelefonerna slaktades inte av en mördare från Kanada. De dog på grund av inhemsk arrogans, fokus på utgifter, oklar ansvarsfördelning och felaktiga styrelsebeslut, skriver författarna.
De påpekar vidare att Microsoft inte hade något att vinna på att Nokia skulle misslyckas utan tvärt om hade tjänat mycket på gemensamma framgångar för Windows Phone. Dessutom skulle Elop de generösa ersättningarna vid Nokias försäljning till trots tjänat ännu mer om han hade lyckats leda Nokia till framgång.
