-
PLUS
Krönika: Ökande likriktning och mer av samma
-
PLUS
Apples lansering på djupet
-
PLUS
Prisvärda mobiler, Swedbank, problemlösning, Xiaomi 15 Ultra och mer – Mobil ger svar
-
PLUS
Krönika: Därför kan vi förvänta oss en ny Windows-telefon - del 2
-
PLUS
Krönika: Därför kan vi förvänta oss en ny Windows-telefon
-
PLUS
Krönika: Bra jobbat! Du har simmat 1 meter – se alla uppgifter om ditt träningspass här
-
PLUS
Airpods: 11 tips för att hitta okända funktionerna och lösa vanliga problem
-
PLUS
Googles Pixel 10-lansering på djupet
-
PLUS
Krönika: När AI behöver en ständig övervakare
-
PLUS
Långtidstest: Samsung Galaxy S25
Prata med klockan
Facebook Messenger får Wear-stöd

Nästa Messenger-version ska få Android Wear-specfika röststyrningsfunktioner.
Android Wear är ett relativt ungt system, men även om utbudet av smarta klockor ännu inte är jättestort så har det börjat dyka upp allt fler appar för det. Chattappen Whatsapp har till exempel begåvats med Android Wear-stöd och det finns även ett flertal spel för plattformen.
Nu är också Facebook på gång att satsa på Android Wear. Version 9 av den Facebookanknytna meddelandeapp Messenger kommer nämligen ha stöd för kroppsburna Android Wear-prylar. Det avslöjar Facebooks Ian Lake i ett inlägg på Google+.
En av funktionerna, skriver Ian Lake, är möjligheten att kunna svara på meddelanden som skickas till dig direkt genom att prata med din klocka. Dessutom ska en funktion för att kunna skicka ett snabbt tummen upp-svar i Android Wear-appen också vara på gång.
En beta-version av Facebook Messenger-appen med Android Wear-stöd är på gång inom kort, uppger Ian Lake vidare i inlägget.