-
PLUS
Krönika: Bästa prylen jag någonsin köpt
-
PLUS
Nyheterna som gör mobilens batteri bättre
-
PLUS
Krönika: 7 års uppdateringar men laddkontakten är slut
-
PLUS
Duell: Vikbara Honor Magic V5 mot Samsung Galaxy Z Fold 7
-
PLUS
Krönika Apple Intelligence: Skrattretande
-
PLUS
Oppo om Hasselblad, europeisk expansion och hur de ska lyckas
-
PLUS
Krönika: Till botten med Oppo och Oneplus
-
PLUS
Oneplus Sverigechef berättar om Oneplus 15 och AI på svenska
-
PLUS
Krönika: Tunnkollaps – Motorola har 13 dagar på sig att lägga ner Edge 70
-
PLUS
Duell bästa vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Google Pixel 10 Pro Fold
Ytterligare en deltagare på spelplanen
Facebook satsar på spelande via molnet – för Android och på webben
Vill enklare tillhandahålla spel för mobila spelare, men Ios får inte vara med.
Att satsa på spelande via molnet har blivit allt mer populärt med företag som Microsoft, Nvidia, Google och Amazon som ska kämpa om spelarnas gunst och plånbok. Nu ger sig även Facebook in satsningen på molnspelande med Facebook Gaming.
Företaget har officiellt tillkännagivit att man har börjat betatesta den nya molntjänsten med en uppsättning gratisspel i traditionellt Android APK-format, bland andra Asphalt 9: Legends, Mobile Legends: Adventure, PGA TOUR Golf Shootout och Solitaire: Arthur’s Tale.
Man poängterar att man inte har för avsikt att försöka konkurrera med några spelkonsoler utan främst vill göra det enklare att tillhandahålla spel för mobila spelare.
Även den här gången lämnas användare av Ios ute i kylan då tjänsten enbart kommer att vara tillgänglig för Android och för webbspelare. Enligt Facebook är anledningen att "Apple behandlar spel annorlunda och fortsätter att utöva kontroll över en mycket värdefull resurs."
