-
PLUS
Krönika: Tre mobilhändelser som blir mina höjdpunkter 2026
-
PLUS
Mobil förutsäger mobilåret 2026 (del 1)
-
PLUS
Årets bästa produkter och viktigaste händelser – Mobil sammanfattar 2025
-
PLUS
Krönika: Okej, men hur agerar mobiloperatörerna i kaoset?
-
PLUS
Mobil svarar om telefonerna som blockeras i 2G- och 3G-nedstängningen
-
PLUS
PTS bär skulden när mobiler spärras med kort varsel
-
PLUS
Krönika: Bästa prylen jag någonsin köpt
-
PLUS
Nyheterna som gör mobilens batteri bättre
-
PLUS
Krönika: 7 års uppdateringar men laddkontakten är slut
-
PLUS
Duell: Vikbara Honor Magic V5 mot Samsung Galaxy Z Fold 7
Svårt för nykomlingar
Favoritapparna ökar i användning
Enligt en färsk rapport spenderar vi allt mer tid i våra favoritappar medan färre nya appar installeras.
Enligt den amerikanska analysfirman Localytics har app-användningen ökat när man jämfört augusti 2014 med samma period förra året. Ökningen gäller dock i första hand de appar som användaren redan har installerade i mobilen – installationerna av nya appar minskar enligt rapporten och användarna har blivit mer återhållsamma när det gäller att uppgradera gratisversioner till betalappar.
Localytics har mätt två faktorer – antalet tillfällen en app startas och hur länge användaren använder appen vid varje tillfälle. Tiden per tillfälle har legat still på 5,7 minuter i snitt, medan antalet tillfällen ökat från 9,5 till 11,5 per månad. Summerat innebär det en ökning med 21 procent.
De flesta typer av appar har fått se en ökad användning, men några kategorier sticker ut. Musik står för den största ökningen – 79 procent – följt av hälsa/träning och sociala nätverk på 51 respektive 49 procent. Ökningen när det gäller musik är kanske inte så anmärkningsvärd med tanke på att användningen kan ske passivt medan man håller på med annat, men det indikerar att fler väljer bort mobilens inbyggda musikspelare som Itunes eller Walkman till förmån för streamingtjänster. Musikkategorin står för en ganska blygsam ökning när det gäller antalet app-starter varje månad – där dominerar istället sociala nätverk. Appar i den kategorin startas i genomsnitt 25,1 gånger per månad.
Källa