-
PLUS
Krönika: Sonys resa från störst till obefintlig
-
PLUS
28 mobilabonnemang för under 200 kronor i månaden
-
PLUS
Krönika: Mobilen halkade och störtade ner i asfalten
-
PLUS
I stället för Gmail: Bättre e-post i mobilen
-
PLUS
Bättre mobiler i Europa med nya regler – Så får du glädje av dem
-
PLUS
Krönika: Uppdateringarna som gör Iphones kamera sämre
-
PLUS
Krönika: Bättre batteritid nära förestående
-
PLUS
Köp mobil billigt: Så gör du
-
PLUS
Krönika: Det bästa är inom räckhåll
-
PLUS
Vad hände med Samsungs samtalsinspelning och 8 andra frågor: Vi svarar
Firefox 29 för Android
Firefox OS-appar kan nu köras i Android

Med senaste versionen av Firefox till Android kan du även köra Firefox OS-appar i Android - utan att ha webbläsaren öppen.
Firefox OS är helt baserat på HTML 5, och det gör gränsdragningen mellan appar och mobila webbsidor rätt dimmig. En fördel med detta är att även werbbläsaren Firefox till Android kan köra Firefox OS-appar.
Från och med version 29 av Firefox till Android fungerar dessutom Firefox OS-apparna precis som Android-appar; de får sina egna ikoner på skrivbordet, kan avinstalleras med apphanteraren, och öppnas i eget fönster i stället för i Firefox när de körs. Däremot är det inte säkert att prestandan blir lika bra som för Android-appar, och användargränssnittet kommer naturligtvis att vara Firefox OS-anpassat snarare än Androidanpassat.
Firefox OS programbutik innehåller i dagsläget kanske inte så många killer-apps som saknas till Android, men visst är det en intressant utveckling med appar som fungerar lika bra över flera plattformar?
Här nedan är en video som förklarar hur det fungerar.