-
PLUS
Krönika: Alla kan inte köpa begagnat
-
PLUS
7 viktigaste nyheterna som kommer till Iphone, Ipad och Apple Watch
-
PLUS
Sju mobiltips för semestern – mer uppkopplad, billigare, smartare
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkarna låter andra göra jobbet
-
PLUS
Krönika: Hoppet lever – IOS och Android kan visa innovationskraft
-
PLUS
Mobil svarar: Airtag-alternativ, mobil för hörapparat, Sony Xperia och bäst från Google
-
PLUS
Krönika: Sonys resa från störst till obefintlig
-
PLUS
28 mobilabonnemang för under 200 kronor i månaden
-
PLUS
Krönika: Mobilen halkade och störtade ner i asfalten
-
PLUS
I stället för Gmail: Bättre e-post i mobilen
Öppnar upp för fler betatestare
Fritt fram att betatesta Google Glass

Nu kan du få betatesta de mycket omskrivna smarta glasögonen Google Glass - i alla fall om du bor i USA.
Google börjar nu sälja Google Glass till alla som är intresserade av att bli betatestare av glasögonen. För 1 500 dollar kan ett par glasögon inhandlas av personer som är bosatta i USA. I mitten av april öppnade Google också upp för fri försäljning till betatestare, men då gick det bara att beställa glasögonen under en dags tid.
Några uppgifter om när en färdig version av glasögen är redo att släppas har man dock inte kommit med ännu. Även om det tydligen återstår en del testande att göra av både mjukvara och hårdvara i glasögonen innan Google är redo för lansering, så är det här ett steg på vägen mot en färdig produkt.
I webbshoppen där betatestande användare kan beställa glasögonen finns även diverse tillbehör i form av bågar i olika former, glas med olika utformning, specialanpassade hörlurar, med mera.