-
PLUS
Krönika: När en mobiltelefon förtjänar en allvarlig varning
-
PLUS
Mobil svarar: Uppdateringskrav, Doro-kritik, bättre ljud, Huawei-alternativ och mer
-
PLUS
Krönika: Att bryta dominans med bättre som inte är dyrare
-
PLUS
Upptäck alla möjligheter med din Garmin-klocka – Våra bästa tips del 2
-
PLUS
Krönika: Apple Watch i Android väcker drömmen
-
PLUS
Upptäck alla möjligheter med din Garmin-klocka – Våra bästa tips del 1
-
PLUS
Krönika: Alla kan inte köpa begagnat
-
PLUS
7 viktigaste nyheterna som kommer till Iphone, Ipad och Apple Watch
-
PLUS
Sju mobiltips för semestern – mer uppkopplad, billigare, smartare
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkarna låter andra göra jobbet
Hoppsan
Galaxy Note 8 dök upp i Samsungs webbutik

Galaxy Note 8 ska inte offentliggöras förrän på onsdag, men enheten dök trots det för en kort stund upp på Samsungs egen hemsida under helgen. Misstaget rättades till snabbt, men innan dess hann vi åtminstone få bekräftat att telefonen ser ut precis som på de läckta bilder som cirkulerat.
Så mycket är inte läntre okänt om den kommande flaggskeppsenheten Galaxy Note 8, och vad som är ett pr-trick och vad som är ett misstag är förstås omöjligt att veta. Men faktum är att Galaxy Note 8 för en kort stund dök upp på Samsungs egen officiella hemsida under helgen. Misstaget, om det nu var ett sådant, rättades snabbt till och enheten plockades bort. Bilden på enheten stämmer överens med de tidigare läckor som florerat, inte minst från den notoriskt träffsäkre techläckaren Evan Blass.
Offentliggörs i New York
Galaxy Note 8 kommer att offentliggöras i samband med ett event i New York på onsdagskvällen, och Mobil finns naturligtvis på plats för att bevaka det hela. Enheten förvänats få en 6.3-tumsskärm, 6 GB arbetsminne och dubbla kameror på bakstycket. Trots att det var i Samsungs webbutik som enheten dök upp, så fanns ingen prisuppgift. Däremot framgick att enheten får 64 GB lagringsutrymme, åtminstone i USA.