-
PLUS
Googles Pixel 10-lansering på djupet
-
PLUS
Krönika: När AI behöver en ständig övervakare
-
PLUS
Långtidstest: Samsung Galaxy S25
-
PLUS
Krönika: När AI meckar med våra bilder utan att vi bett om det
-
PLUS
Allt du behöver veta om mobilens skärm
-
PLUS
Krönika: Tunnare telefoner som gör skillnad
-
PLUS
Specialtest: Dubbel batteritid med esim i Galaxy Watch 8 Classic
-
PLUS
Krönika: In i framtiden med en uråldrig mobil
-
PLUS
Samsung Galaxy S7 vs S25 – Så mycket har hänt på nio år
-
PLUS
Duell i tunnaste vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Honor Magic V3
Samsung överklagar domstolsbeslut
Galaxy Tab 10.1 kan säljstoppas inom EU

Efter att en tysk domstol gått på Apples linje och beslutat om ett tillfälligt förbud för Samsung att sälja Galaxy Tab 10.1 meddelar nu Samsung att beslutet ska överklagas.
De juridiska tvisterna mellan Apple och Samsung när det gäller likheter mellan de båda tillverkarnas produkter forsätter. Efter att Apple varit framgångsrika i en rättstvist om den australiensiska marknaden har man nu siktat in sig på att få till samma försäljingsförbud på den europeiska marknaden. Därför har man vänt sig till en tysk distriktsdomstol i Düsseldorf som utfärdat ett temporärt beslut som förbjuder försäljninge av Galaxy Tab 10.1 inom EU, uppger nyhetsbyrån Reuters.
Enligt vissa källor ska försäljningsförbudet gälla inom EU-länderna med undantag för Nederländerna, eftersom det pågår en separat rättstvist mellan de båda tillverkarna där.
Samsung har meddelat att man tänker överklaga den tyska domstolens beslut och även om beslutet skulle vara gällande fram tills att ett eventuellt överklagande har behandlats så är det oklart vilka effekter det har i praktiken. Det verkar också finnas olika uppfattningar om vilken rättsverkan ett beslut i en lokal tysk domstol har för övriga delar av EU.
På The phone house säger Jonny Malmlöf, pr-ansvarig, att man inte kommer vidta några åtgärder i nuläget utan inväntar eventuell information från Samsung.
Inte heller hos operatören Tre har beslutet fått några omedelbara konsekvenser, säger Erik Hörnfeldt till Mobil.se