-
PLUS
Krönika: Det här behöver Samsung göra för att lyckas 2026
-
PLUS
Så länge håller en mobil, snabbladdningens effekt och mer – Mobil svarar
-
PLUS
Krönika: Tre mobilhändelser som blir mina höjdpunkter 2026
-
PLUS
Mobil förutsäger mobilåret 2026 (del 1)
-
PLUS
Årets bästa produkter och viktigaste händelser – Mobil sammanfattar 2025
-
PLUS
Krönika: Okej, men hur agerar mobiloperatörerna i kaoset?
-
PLUS
Mobil svarar om telefonerna som blockeras i 2G- och 3G-nedstängningen
-
PLUS
PTS bär skulden när mobiler spärras med kort varsel
-
PLUS
Krönika: Bästa prylen jag någonsin köpt
-
PLUS
Nyheterna som gör mobilens batteri bättre
Godbit upptäckt i Android O
Google Duo får stöd för bild-i-bild
Googles videosamtals-app Duo kommer inte att ta allt fokus på din smartphone i framtiden. Åtminstone inte om du kör Android O, som kommer att erbjuda stöd för bild-i-bild med appen.
Det är sajten Android Police som tittat närmare på APK:et för Duo i den senaste versionen, och där funnit stöd för bild-i-bild, något som lär bli ett välkommet tillskott för den som vill kunna videochatta och samtidigt pyssla med annat på sin smartphone. Bild-i-bild-funktionen dröjer dock till dess att Android O är lanserat, och när det kommer att ske är än så länge oklart. Sannolikt släpps Android O någon gång under hösten i år.
Mer om saken på I/O
Android Police har tagit fram skärmdumpar på hur det hela kommer att se ut, och det ser av allt att döma ut som att videofönstret lägger sig i ett flytande fönster som går att flytta runt på skärmen. Därmed kan man exempelvis skicka e-post eller besvara textmeddelanden utan att behöva ”hoppa ur” Duo. Mer om den nya funktionaliteten lär avslöjas i samband med utvecklarkonferensen I/O som Google håller nu i maj.