-
PLUS
Mobil svarar om telefonerna som blockeras i 2G- och 3G-nedstängningen
-
PLUS
PTS bär skulden när mobiler spärras med kort varsel
-
PLUS
Krönika: Bästa prylen jag någonsin köpt
-
PLUS
Nyheterna som gör mobilens batteri bättre
-
PLUS
Krönika: 7 års uppdateringar men laddkontakten är slut
-
PLUS
Duell: Vikbara Honor Magic V5 mot Samsung Galaxy Z Fold 7
-
PLUS
Krönika Apple Intelligence: Skrattretande
-
PLUS
Oppo om Hasselblad, europeisk expansion och hur de ska lyckas
-
PLUS
Krönika: Till botten med Oppo och Oneplus
-
PLUS
Oneplus Sverigechef berättar om Oneplus 15 och AI på svenska
Skarpt läge, men inte för alla
Google har släppt Android 13
Nu kan en rad olika Pixel-modeller hämta nya operativsystemet.
Google har nu släppt den skarpa versionen av sitt nya operativsystem Android 13. För tillfället är det dock bara Googles egna Pixel-mobiler från version 4 och nyare som kan installera det nya operativsystemet. Uppdateringen rullas ut succesivt och kan installeras via inställningsmenyn i takt med att utrullningen fortgår. För den som inte vill vänta utan installera det manuellt så finns de officiella fabriksavbilderna på Googles utvecklarsida.
Betatestningen slutar dock inte i och med detta och det kommer att dyka upp fler uppdateringar för betaversionen av operativsystemet. Alla som kör betan men vill övergå till den skarpa versionen behöver gå ut betatestningen, annars kommer betatestningen att fortsätta med nya uppdateringar.
När mobiler från andra tillverkare får den skarpa versionen återstår att se, men en rad olika mobiltillverkare har redan inlett egna betatester av sina Android 13-baserade operativsystem. Det inkluderar bland andra Samsung, Oneplus och Nokia.