-
PLUS
Krönika: Alla kan inte köpa begagnat
-
PLUS
7 viktigaste nyheterna som kommer till Iphone, Ipad och Apple Watch
-
PLUS
Sju mobiltips för semestern – mer uppkopplad, billigare, smartare
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkarna låter andra göra jobbet
-
PLUS
Krönika: Hoppet lever – IOS och Android kan visa innovationskraft
-
PLUS
Mobil svarar: Airtag-alternativ, mobil för hörapparat, Sony Xperia och bäst från Google
-
PLUS
Krönika: Sonys resa från störst till obefintlig
-
PLUS
28 mobilabonnemang för under 200 kronor i månaden
-
PLUS
Krönika: Mobilen halkade och störtade ner i asfalten
-
PLUS
I stället för Gmail: Bättre e-post i mobilen
Växer upp
Google Keep blir en del av G Suite

Anteckningsappen får nya muskler från Google Drive.
I Google Drive kan du som bekant lagra bilder och allsköns andra filer. Men du kan också skapa dokument, kalkylark, presentationer och annat i vad som snabbt börjar bli ett riktigt vasst alternativ till Office-paketet.
Tidigare ha Googles anteckningsapp Keep levt ett liv vid sidan av sina större syskon i det som kallas för G Suite (ordbehandling, kalkylark och så vidare) men nu blir det ändring på den saken.
Numera är Keep integrerad i G Suite, vilket både gör den lättare att hitta om du redan använder Google Drive, men det ger också lite nya förmågor. Numera kan du samköra ett dokument och Keep för att snabbt dela information mellan dem. Smidigt om du skrivit ner stödord i Keep för att sedan göra något mer seriöst av det i något mer kapabelt program. Eller helt enkelt för att ha att göra-listan nära tillhands när du skapar andra dokument.