-
PLUS
Krönika: När AI behöver en ständig övervakare
-
PLUS
Långtidstest: Samsung Galaxy S25
-
PLUS
Krönika: När AI meckar med våra bilder utan att vi bett om det
-
PLUS
Allt du behöver veta om mobilens skärm
-
PLUS
Krönika: Tunnare telefoner som gör skillnad
-
PLUS
Specialtest: Dubbel batteritid med esim i Galaxy Watch 8 Classic
-
PLUS
Krönika: In i framtiden med en uråldrig mobil
-
PLUS
Samsung Galaxy S7 vs S25 – Så mycket har hänt på nio år
-
PLUS
Duell i tunnaste vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Honor Magic V3
-
PLUS
Krönika: Världens tunnaste mobiltelefon
Videomöten
Google Meet får bättre ljud via AI – tar bort störande oljud

I spåren av coronopandemin har antalet videokonferenser ökat dramatiskt via både dator och mobil. Google har nu lämpligt nog lanserat en förbättring för ljudet.
Googles videokonferensverktyg Meet kommer nu att få förbättrat ljud via en AI-algoritm. Förbättringen ska kunna filtrera bort allt från skramlande muggar, tangentknatter till gråtande barn (bra för alla som jobbar hemifrån).
Själva brusreduceringen sker i molnet och Google menar att den kommer att förbättras med tiden. Och förbättringar finns det utrymme för. Som hörs i videon blir rösten ganska förvräng och ”mumlig” när AI-algoritmen jobbar för att ta bort störande ljud. Men det får ändå sägas vara förhållandevis imponerande att det fungerar så pass bra som det gör.
Förbättringen kommer i första hand till webben och sedan kommer den till mobilversionerna. Till en början kommer funktionen bara att vara tillgänglig för företagskunder, men Google planerar att släppa den till alla framöver.