-
PLUS
Krönika: Alla kan inte köpa begagnat
-
PLUS
7 viktigaste nyheterna som kommer till Iphone, Ipad och Apple Watch
-
PLUS
Sju mobiltips för semestern – mer uppkopplad, billigare, smartare
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkarna låter andra göra jobbet
-
PLUS
Krönika: Hoppet lever – IOS och Android kan visa innovationskraft
-
PLUS
Mobil svarar: Airtag-alternativ, mobil för hörapparat, Sony Xperia och bäst från Google
-
PLUS
Krönika: Sonys resa från störst till obefintlig
-
PLUS
28 mobilabonnemang för under 200 kronor i månaden
-
PLUS
Krönika: Mobilen halkade och störtade ner i asfalten
-
PLUS
I stället för Gmail: Bättre e-post i mobilen
Google Now Launcher
Google släpper egen hemskärmsapp
Google har nu tagit steget fullt ut och släppt en hemskärmsapp som tar Nexus 5-funktioner till fler telefoner. Men än så länge bara till Googles ”egna” lurar.
När Google Nexus 5 kom i höstas kunde vi se att telefonen bjöd på två stora nyheter på mjukvarufronten som ingen annan telefon fick ta del av - trots att Android 4.4 KitKat släppts även till exempelvis Nexus 4.
Nu har Google åtgärdat detta genom att släppa en egen launcher - eller hemskärmsapp - som går att ladda ner via Play-butiken.
Med Googles hemskärmsapp installerad kan du nu bland annat komma åt Google Now genom att svepa åt höger från skärmens vänsterkant, vilket känns betydligt mer sömnlöst och intuitivt än att behöva dra med fingret från skärmens underkant för att starta den digitala assistenten.
Det går också att göra en röstning direkt från hemskärmen genom att säga orden "OK Google". Det här förutsätter dock att du har ställt in engelska som förvalt språk för sökningar.
Tyvärr fungerar Google Now Launcher enbart med Nexus- och Google Play edition-enheter för nuvarande. Men det är förhoppningsvis något som sökjätten planerar att åtgärda.