-
PLUS
24 timmar med nya Samsung Galaxy
-
PLUS
Samsungs lansering av Galaxy Z Flip 7, Z Fold 7 och Galaxy Watch 8 på djupet
-
PLUS
Krönika: När en mobiltelefon förtjänar en allvarlig varning
-
PLUS
Mobil svarar: Uppdateringskrav, Doro-kritik, bättre ljud, Huawei-alternativ och mer
-
PLUS
Krönika: Att bryta dominans med bättre som inte är dyrare
-
PLUS
Upptäck alla möjligheter med din Garmin-klocka – Våra bästa tips del 2
-
PLUS
Krönika: Apple Watch i Android väcker drömmen
-
PLUS
Upptäck alla möjligheter med din Garmin-klocka – Våra bästa tips del 1
-
PLUS
Krönika: Alla kan inte köpa begagnat
-
PLUS
7 viktigaste nyheterna som kommer till Iphone, Ipad och Apple Watch
Utrullningen har börjat
Google släpper nya Home-appen till alla

Google centrala app för det smarta hemmet, Home, släpps nu till allmänheten.
Sedan i höstas har det pågått utveckling och betatestningar av Googles nya företagets app för det smarta hemmet, Google Home. Nu meddelar företaget att man har börjat rulla ut lanseringsversionen till alla användare, och att detta kommer att pågå under de kommande veckorna. Om du inte redan har fått den, så är det med andra ord på ingång.
Denna nya version handlar inte enbart om en grafisk ny design med ett nytt och mer överskådligt gränssnitt. Istället handlar det om en helt omgjord version med ny och utbyggd funktionalitet, inte minst att den nu har stöd för fler än 60 olika typer av enheter som garagedörrar, klimatanläggningar med mera. Den är även utvecklad med hänsyn till enheter som använder den nya smarta hem-standarden Matter.
Man planerar även en ny design för den version av Googel Home utvecklad för surfplattor med ett omgjort gränssnitt, men den uppdateringen kommer inte att lanseras förrän någon gång i juni.