-
PLUS
Krönika: Tunnkollaps – Motorola har 13 dagar på sig att lägga ner Edge 70
-
PLUS
Duell bästa vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Google Pixel 10 Pro Fold
-
PLUS
Krönika: Iphone Air kommer att floppa
-
PLUS
Nästa flaggskepp, T9, Lyca Mobile, vad är bildmotor och mer – Mobil svarar
-
PLUS
Krönika: Allt är relativt, storleken också
-
PLUS
Duell: Samsung Galaxy A17 mot Motorola Moto G56
-
PLUS
Krönika: Snabb mobil oavsett prestanda
-
PLUS
Intervju: Oppos Nordenchef om inträdet på svenska marknaden
-
PLUS
Krönika: Lanseringarna som skapar en lucka i tiden
-
PLUS
Nyheterna i Samsung One UI 8 på djupet
Bättre ljud till Android
Google tar Sonys 360-ljud till fler Androidmobiler
Google och Sony går samman för att släppa 360 Reality Audio till fler enheter.
Sonys ljudteknik 360 Reality Audio, som för tillfället är exklusivt tillgänglig för Sonys Xperia-enheter, kan snart komma att dyka upp på betydligt fler telefoner. Det är ett samarbete mellan Google och Sony som ska ge Androids MPEG4Extractor-system stöd för Sonys MPEG-H 3D-codec.
Sonys 360 Reality Audio har stöd för 13 ljudkanaler och enligt utvecklaren kan tekniken användas för att placera en ljudkälla var som helst inom en sfär runt åhöraren. Tekniken kan användas oavsett vilka lurar som används men fungerar bäst med lurar som är utvecklade med stöd för 360 Reality Audio. För tillfället är det enligt Sony tre musiktjänster som har stöd för tekniken, Amazon Music HD, Tidal och Nugs.net.
Det finns ingen information om när stödet för 360 Reality Audio kommer att släppas, men det spekuleras i att det kommer bli en del av Android 12 senare i år.