-
PLUS
Krönika: Alla kan inte köpa begagnat
-
PLUS
7 viktigaste nyheterna som kommer till Iphone, Ipad och Apple Watch
-
PLUS
Sju mobiltips för semestern – mer uppkopplad, billigare, smartare
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkarna låter andra göra jobbet
-
PLUS
Krönika: Hoppet lever – IOS och Android kan visa innovationskraft
-
PLUS
Mobil svarar: Airtag-alternativ, mobil för hörapparat, Sony Xperia och bäst från Google
-
PLUS
Krönika: Sonys resa från störst till obefintlig
-
PLUS
28 mobilabonnemang för under 200 kronor i månaden
-
PLUS
Krönika: Mobilen halkade och störtade ner i asfalten
-
PLUS
I stället för Gmail: Bättre e-post i mobilen
Tynande tillvaro för Google Stadia
Google trappar ner och förändrar Stadia-satsning

Nu sägs företaget främst satsa på att rädda tekniken bakom strömmande spel.
Strömmande speltjänster växer sig allt starkare, men undantaget är Googles satsning på sin strömmande speltjänst Stadia. Efter en mindre lyckad lansering har den aldrig fått luft under vingarna. Google har tidigare lagt ner sin egen spelutveckling med avsikten att göra andra utvecklas titlar tillgängliga för spelarna. Nu verkar som att även den inriktningen kommer att trappas ner och att man inte längre förhandlar med utvecklare om att släppa högprofilerade spel till Stadia.
Den nya inriktningen ska enligt bland annat ska enligt Business Insider gå under tjänstnamnet Google Stream och primärt handla om att försöka rädda tekniken genom att licensiera tekniken för strömmande spel till andra företag som vill lansera egna strömmande speltjänster.
Google har själva inte kommenterat saken mer än att i en tweet konstatera att Stadia-avdelningen ”arbetar väldigt hårt för en strålande framtid”. Enligt en anonym källa till Business Insider så har dock arbetet max 20 procent spelfokus, samt att Stadia-chefen Phil Harrison nu får tiden rapporterar till Googles avdelning för prenumerationstjänster och inte längre till avdelningen för hårdvara. Källan säger också att det är väldigt många som gärna skulle fortsätta arbetet med inriktningen på spel, men ”det är inte de personernas som skriver under löneutbetalningarna”.