-
PLUS
Tips och tricks: 8 smarta knep för Huaweis smarta klockor
-
PLUS
Krönika: Billiga mobiler är inte dåliga
-
PLUS
Krönika: Ökande likriktning och mer av samma
-
PLUS
Apples lansering på djupet
-
PLUS
Prisvärda mobiler, Swedbank, problemlösning, Xiaomi 15 Ultra och mer – Mobil ger svar
-
PLUS
Krönika: Därför kan vi förvänta oss en ny Windows-telefon - del 2
-
PLUS
Krönika: Därför kan vi förvänta oss en ny Windows-telefon
-
PLUS
Krönika: Bra jobbat! Du har simmat 1 meter – se alla uppgifter om ditt träningspass här
-
PLUS
Airpods: 11 tips för att hitta okända funktionerna och lösa vanliga problem
-
PLUS
Googles Pixel 10-lansering på djupet
Rätten till Java
Google vinner patentstrid mot Oracle

Google har vunnit senaste ronden i en patentstrid med Oracle.
En jury har dömt att Googles användning av 37 Java API:er är "fair use", och Oracle får inte de 9 miljarder dollar i skadestånd de krävt. Det betyder i klartext att Google inte anses ha använt kod som Oracle har patent på i Android. Oracle har dock överklagat domen.
På spel står mer än en stor summa pengar. Programspråket Java är fritt för alla att använda, men det är svårt att utveckla något utan att använda dess API:er (applikationsprogrammeringsgränssnitt), och om Oracle hade ansetts ha rätt till licenspengar för det skulle de kunna kräva licensavgifter retroaktivt från i stort sett vem som helst som gjort något i Java.
Java utvecklades av företaget Sun Microsystems, där Googles Eric Schmidt arbetade under tiden Java utvecklades, som licensfritt programspråk. Sun Microsystems köptes av Oracle 2010, och de senare valde sedan rätt omgående att stämma Google för patentintrång, en strid som pågått sedan dess.