-
PLUS
24 timmar med nya Samsung Galaxy
-
PLUS
Samsungs lansering av Galaxy Z Flip 7, Z Fold 7 och Galaxy Watch 8 på djupet
-
PLUS
Krönika: När en mobiltelefon förtjänar en allvarlig varning
-
PLUS
Mobil svarar: Uppdateringskrav, Doro-kritik, bättre ljud, Huawei-alternativ och mer
-
PLUS
Krönika: Att bryta dominans med bättre som inte är dyrare
-
PLUS
Upptäck alla möjligheter med din Garmin-klocka – Våra bästa tips del 2
-
PLUS
Krönika: Apple Watch i Android väcker drömmen
-
PLUS
Upptäck alla möjligheter med din Garmin-klocka – Våra bästa tips del 1
-
PLUS
Krönika: Alla kan inte köpa begagnat
-
PLUS
7 viktigaste nyheterna som kommer till Iphone, Ipad och Apple Watch
Google, Apple, Amazon och Gameloft granskas
Gratisappar i trubbel hos italienska myndigheter

Konceptet med att erbjuda spel och appar gratis och sedan ta betalt för innehållet granskas nu av italienska myndigheter, som menar att det kan missleda konsumenterna.
Motsvarigheten till konkurrensverket i Italien undersöker nu konceptet med freemium-appar som erbjuds i appbutiker som drivs av Google, Apple, Amazon och Gameloft. Anledningen till det är att man menar att konceptet kan vara förvirrande för konsumenterna, vilka kan ledas att tro att apparna är helt gratis att använda när så inte är fallet.
Tidigare i år fick konceptet också kritik från EU-kommissionen, som menade att det behövs tydligare information om de kostnader som freemium-konceptet kan innebära för konsumenterna.
Det italienska konkurrensverket är inne på samma spår och menar också att det krävs tydligare information till användarna om hur möjligheten att köpa saker inne i apparna helt kan avaktiveras.
Den italienska undersökningen förväntas bli klar innan året är slut. Kommer myndigheten fram till att konsumenterna har blivit missledda av Google, Apple, Amazon och Gameloft så riskerar företagen böter på upp till motsvarande cirka 50 miljoner kronor vardera.