-
PLUS
Krönika: Alla kan inte köpa begagnat
-
PLUS
7 viktigaste nyheterna som kommer till Iphone, Ipad och Apple Watch
-
PLUS
Sju mobiltips för semestern – mer uppkopplad, billigare, smartare
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkarna låter andra göra jobbet
-
PLUS
Krönika: Hoppet lever – IOS och Android kan visa innovationskraft
-
PLUS
Mobil svarar: Airtag-alternativ, mobil för hörapparat, Sony Xperia och bäst från Google
-
PLUS
Krönika: Sonys resa från störst till obefintlig
-
PLUS
28 mobilabonnemang för under 200 kronor i månaden
-
PLUS
Krönika: Mobilen halkade och störtade ner i asfalten
-
PLUS
I stället för Gmail: Bättre e-post i mobilen
Instegsmodellen blir billigare
Här är Apples nya 9,7-tums-Ipad – med stylusstöd

Precis som förhandsrykten gjort gällande så lanserade Apple en helt ny version av sin instegs-Ipad på 9,7 tum i samband med ett event i Chicago på tisdagskvällen. Den nya enheten får stöd för Apples styluspenna Apple Pencil och blir i Sverige dessutom 200 kronor billigare än föregångaren.
Apple bjöd för en tid sedan in till ett lanseringsevent i Chicago, där fokus skulle komma att ligga på skolor och utbildning. Ingenting som den gängse konsumenten bryr sig särskilt mycket om, helt enkelt. Men kort innan eventet började det cirkulera rykten om att Apple stod i begrepp att visa upp en helt ny version av sin enklaste Ipad-modell. Och så blev det också. Presentationen gick mycket snabbt och Apple verkade vilja koncentrera sig mer på andra saker, men faktum är att den nya instegsplattan är en rätt intressant pryl.
Stöd för stylus
Tittar man strikt på designen så är det svårt att skilja enheten från den gamla instegsmodellen. Den har också samma typ av skärm som föregångaren, om än med stöd för Apples styluspenna Apple Pencil, precis som Ipad Pro-modellerna. Pennan ingår inte utan måste köpas separat. Under skalet sitter Apples A10 Fusion-processor, som förvisso inte är i närheten av så snabb som A10X-chippet i Ipad Pro, men som däremot innebär en rejäl prestandaökning jämfört med A9-chippet i den äldre enheten. I övrigt är specifikationerna samma som tidigare. Priset på plattan har dock glädjande nog sjunkit här i Sverige, detta trots att Apple bibehållit priserna i USA. Den nya plattan går att få från 3 795 kronor, vilket är 200 kronor billigare än vad den enklaste versionen kostade tidigare. Då får man en enhet med 32 GB lagringsutrymme och enbart wifi.