-
PLUS
Krönika: Tre mobilhändelser som blir mina höjdpunkter 2026
-
PLUS
Mobil förutsäger mobilåret 2026 (del 1)
-
PLUS
Årets bästa produkter och viktigaste händelser – Mobil sammanfattar 2025
-
PLUS
Krönika: Okej, men hur agerar mobiloperatörerna i kaoset?
-
PLUS
Mobil svarar om telefonerna som blockeras i 2G- och 3G-nedstängningen
-
PLUS
PTS bär skulden när mobiler spärras med kort varsel
-
PLUS
Krönika: Bästa prylen jag någonsin köpt
-
PLUS
Nyheterna som gör mobilens batteri bättre
-
PLUS
Krönika: 7 års uppdateringar men laddkontakten är slut
-
PLUS
Duell: Vikbara Honor Magic V5 mot Samsung Galaxy Z Fold 7
Sannolikt Nokia 7.1 som ska visas upp
HMD Global bjuder in till lanserings-event den 4 oktober
HMD Global har börjat skicka ut inbjudningar till ett event i London den 4 oktober. Exakt vad man har på gång är oklart, men det lutar åt att det är Nokia 7.1 Plus som ska göra global debut.
Om man får tro de senaste obekräftade uppgifterna så lär vi inte få se någon Nokia 9 under 2018. Telefonen ska vara uppskjuten och aktuell för lansering tidigast i samband med Mobile World Congress i Barcelona. Men någonting har HMD Global uppenbarligen på gång, i alla fall. För nu har man börjat skicka ut inbjudningar till ett lanseringsevent i London den 4 oktober. Det är förstås inte helt omöjligt att det handlar om Nokia 9, men det är mer sannolikt en global lansering av Nokia 7.1 Plus som står på lut.
”Nytt tillskott”
Den inbjudan som skickats ut bjuder på väldigt knapphändig information. Det enda som egentligen framgår är att det handlar om ”det senaste tillskottet till Nokia-familjen med smartphones”. Om det är Nokia 7.1 Plus som offentliggörs så lär det handla om en enhet med Snapdragon 710-chipp, 6 GB arbetsminne och dubbelkamera på bakstycket.