-
PLUS
Krönika: Tunnare telefoner som gör skillnad
-
PLUS
Specialtest: Dubbel batteritid med esim i Galaxy Watch 8 Classic
-
PLUS
Krönika: In i framtiden med en uråldrig mobil
-
PLUS
Samsung Galaxy S7 vs S25 – Så mycket har hänt på nio år
-
PLUS
Duell i tunnaste vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Honor Magic V3
-
PLUS
Krönika: Världens tunnaste mobiltelefon
-
PLUS
24 timmar med nya Samsung Galaxy
-
PLUS
Samsungs lansering av Galaxy Z Flip 7, Z Fold 7 och Galaxy Watch 8 på djupet
-
PLUS
Krönika: När en mobiltelefon förtjänar en allvarlig varning
-
PLUS
Mobil svarar: Uppdateringskrav, Doro-kritik, bättre ljud, Huawei-alternativ och mer
VR
Hörlurar som skapar verkligare VR

Det ska resultera i en VR-upplevelse som känns i hela kroppen… eller knoppen? Entrim 4D stimulerar balanssinnet via elektriska signaler.
Det är inte helt lätt att definiera var någonting känns när det egentligen bara handlar om en illusion, för det är precis det som VR-hörluren Entrim 4D ser till att skapa. Enligt Samsung använder Enterim 4D samma sorts elektriska signaler som används inom läkarvården för att återställa balanssinnet hos stroke-patienter. I tekniska (eller medicinska) termer kallas det för ”Galvanic Vestibular Stimulation” (GVS), och enligt Samsung ska det vara en ”säker och enkel”-metod. Kort och gott går det ut på att personen som använder lurarna tillsammans med VR-glasögon, luras att med kroppen ”känna” rörelsen som den ser framför sig.
Forskarna bakom Entrim 4D säger att det går att uppleva ”en känsla av riktning och fart”, och när användarna är sammanlänkad med forskarnas drönare i ett förstapersonspersektiv så kan de till och med känna som att de flyger.
Kan potentiellt eliminera VR-åksjuka
”Virtuell verklighet borde inte bara upplevas med hjälp av ögonen. Med Entrim 4D hoppas vi att folk kan uppleva VR som det var tänkt, med hela kroppen”, säger Steve Jung som är huvudansvarig för projektet.
Teamet bakom tekniken består av biomediciningenjörer, programmerare och hårdvaruexperter. I arbetet med Entrim 4D har de gjort försök på över 1500 personer och tagit fram trettio olika rörelsemönster. Experterna jobbar nu även på att kunna simulera rotationsrörelser.
En potentiell fördel med tekniken är att det kan motverka åksjuka, något många drabbas av när de använder VR-glasögon. Egentligen är det inte så underligt. Ögonen säger åt hjärnan att kroppen rör sig, men kroppen känner ingenting som skulle bekräfta det. Om även kroppen är med på noterna så bör risken för åksjuka minimeras, eller till och med elimineras.
Entrim 4D är, precis som Hum ON!-appen som Mobil skrivit om tidigare, framtagen av Samsungs experimentella C-Lab-avdelning. Hörlurarna är fortfarande på utvecklingsstadiet och det finns i dagsläget ingen prognos på när produkten kan komma att nå ut till konsumenter. När, eller om, den väl gör det så bör den i alla fall bli ett billigare alternativ än de avancerade rörelseriggar/stolar som finns att köpa idag.