-
PLUS
Köp mobil billigt: Så gör du
-
PLUS
Krönika: Det bästa är inom räckhåll
-
PLUS
Vad hände med Samsungs samtalsinspelning och 8 andra frågor: Vi svarar
-
PLUS
8 smarta tips för Google Foto – Ta kontroll över bilderna i påsk
-
PLUS
Krönika: Nej AI, jag vill inte vara din kompis eller partner
-
PLUS
Kommentar: Hindren som stoppar Tre
-
PLUS
Tips: 8 knep till Googles anteckningsapp Keep
-
PLUS
Apple Intelligence påminner mig om något betydligt bättre
-
PLUS
Mobils stora guide till Apple Intelligence i Iphone
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkare för första gången, igen
Oops
HTC introducerar guldmodell, fotad med en Iphone

Det gick inte så bra när HTC skulle introducera den guldpläterade modellen av One M9.
Guldpläterade telefoner är inget nytt påfund för de som har obscena mängder pengar i kombination med bristande omdöme. Det är heller ingen ovanlighet attolika filmer eller evenemang får speciaversioner av lurar som släpps i limiterad utgåva.
Därför är det i sig inget konstigt att HTC släpper en One M9 i samarbete med UEFA Champions League och heller inte att just den modellen är guldpläterad.
Nackdelen med det hela är när HTC:s officiella Twitterkonto “läcker” en bild på den högglansiga luren och den spegelblanka ytan på telefonen avslöjar vilken telefonmodell som användes för att ta bilden, vilket som synes är betydligt mer Apple än HTC.

HTC själva bytte snabbt ut bilden mot en riktig pressbild, men det är fortfarande lite av en pinsam miss från deras sida.