-
PLUS
Mobil svarar om telefonerna som blockeras i 2G- och 3G-nedstängningen
-
PLUS
PTS bär skulden när mobiler spärras med kort varsel
-
PLUS
Krönika: Bästa prylen jag någonsin köpt
-
PLUS
Nyheterna som gör mobilens batteri bättre
-
PLUS
Krönika: 7 års uppdateringar men laddkontakten är slut
-
PLUS
Duell: Vikbara Honor Magic V5 mot Samsung Galaxy Z Fold 7
-
PLUS
Krönika Apple Intelligence: Skrattretande
-
PLUS
Oppo om Hasselblad, europeisk expansion och hur de ska lyckas
-
PLUS
Krönika: Till botten med Oppo och Oneplus
-
PLUS
Oneplus Sverigechef berättar om Oneplus 15 och AI på svenska
Uppgifter från källor med insyn
HTC på väg att sälja av Vive-verksamheten
Affärspublikationen Bloomberg har pratat med personer med insyn i HTC:s verksamhet, som hävdar att en försäljning av bolagets VR-verksamhet kan vara på gång.
HTC påstås för närvarande föra intensiva diskussioner med en rådgivare kring hur man ska göra med sin VR-verksamhet i framtiden. HTC har haft större framgångar på VR-området än med sina mobiltelefoner på senare år och headsetet Vive har en global marknadsandel på 8,4 procent, enligt analysföretaget IDC:s senaste siffror. En försäljning av hela HTC är mindre trolig, då det självfallet blir svårare att hitta en köpare.
Har haft det tungt
Den taiwanesiska mobiltillverkaren har haft det väldigt motigt under många år. Trots att man fått fina omdömen kring de smartphonemodeller man släppt, så har konsumenterna valt konkurrenternas produkter istället. Marknadsvärdet på HTC har på fem år fallit med hela 75 procent. HTC genomförde nyligen en rejäl prissänkning på VR-headsetet Vive.