-
PLUS
Krönika: Tre mobilhändelser som blir mina höjdpunkter 2026
-
PLUS
Mobil förutsäger mobilåret 2026 (del 1)
-
PLUS
Årets bästa produkter och viktigaste händelser – Mobil sammanfattar 2025
-
PLUS
Krönika: Okej, men hur agerar mobiloperatörerna i kaoset?
-
PLUS
Mobil svarar om telefonerna som blockeras i 2G- och 3G-nedstängningen
-
PLUS
PTS bär skulden när mobiler spärras med kort varsel
-
PLUS
Krönika: Bästa prylen jag någonsin köpt
-
PLUS
Nyheterna som gör mobilens batteri bättre
-
PLUS
Krönika: 7 års uppdateringar men laddkontakten är slut
-
PLUS
Duell: Vikbara Honor Magic V5 mot Samsung Galaxy Z Fold 7
Slår P10 på fingrarna rejält
Huawei har redan sålt 6 miljoner P20-enheter globalt
Huaweis P20-enheter släpptes så sent som i slutet av mars månad, men har redan sålt 81 procent mer än föregångarna, förra årets P10-enheter.
Huaweis P20 Pro kammade hem ett imponerande totalbetyg på 86 procent när Mobil testade telefonen tidigare i år. Vi framhöll då framför allt kameran, men även batteritiden, som telefonens absolut viktigaste styrkor. Och enheterna i P20-floran tycks även ha tilltalat konsumenterna. Nu kommer nämligen försäljningssiffror från Huawei, som hävdar att det sålts mer än 6 miljoner P20-enheter globalt sedan telefonen lanserades. Det är 81 procent fler exemplar än vad föregångaren P10 såldes i under samma period och således en mycket imponerande siffra.
Sålt bra även i Norden
Telefonen har även gått väldigt bra i vår del av världen. Bara en månad efter lanseringen kom siffror som visade att det hade sålts 100 000 exemplar av P20-serien i Centraleuropa, Östeuropa och Norden, något som gör P20-serien till den mest framgångsrika P-serien någonsin. De globala siffrorna är speciellt intressanta mot bakgrund av att P20-telefonerna inte finns hos några amerikanska operatörer. Nu återstår det att se om Huawei kan hålla i det momentum man uppenbarligen lyckats skaffa sig och leverera ännu en succételefon. De stora utmanarna är förstås Samsung och Apple, vars telefoner fortfarande känns snäppet mer premium än den kinesiska telefonjättens enheter. Men att Huawei har hittat ett sätt att ta fajten med de två giganterna tycks det inte råda något tvivel om.