-
PLUS
Årets bästa produkter och viktigaste händelser – Mobil sammanfattar 2025
-
PLUS
Krönika: Okej, men hur agerar mobiloperatörerna i kaoset?
-
PLUS
Mobil svarar om telefonerna som blockeras i 2G- och 3G-nedstängningen
-
PLUS
PTS bär skulden när mobiler spärras med kort varsel
-
PLUS
Krönika: Bästa prylen jag någonsin köpt
-
PLUS
Nyheterna som gör mobilens batteri bättre
-
PLUS
Krönika: 7 års uppdateringar men laddkontakten är slut
-
PLUS
Duell: Vikbara Honor Magic V5 mot Samsung Galaxy Z Fold 7
-
PLUS
Krönika Apple Intelligence: Skrattretande
-
PLUS
Oppo om Hasselblad, europeisk expansion och hur de ska lyckas
Samsung kan hinna före
Huawei kommer att visa upp en böjbar 5G-telefon på MWC
Huawei kommer att visa upp en telefon med 5G-stöd i samband med Mobile World Congress i Barcelona nästa månad. Det har man avslöjat i samband med ett mindre event inför mässan.
Huawei höll häromdagen en så kallad pre-briefing i Peking – ett informationsmöte, om man heller vill kalla det så – inför Mobile World Congress i Barcelona, som drar igång den 25 februari. Det mesta kretsade kring Huaweis nya 5G-modem Balong 5000, men mot slutet av mötet smög man in en liten brasklapp, nämligen att man kommer att visa upp en telefon med 5G-stöd i samband med MWC. Och det ska dessutom röra sig om en 5G-telefon med böjbar skärm, något som man i så fall skulle bli först i världen med. Det finns dock en möjlighet att Samsung hinner före, då det förekommit rykten om att även de planerar att förse sin Galaxy F med 5G-stöd.
Kan vara flera telefoner
Det är dessutom inte omöjligt att det handlar om mer än en telefon med 5G-stöd. Av den presenation man genomförde antyds nämligen att det handlar om två enheter. Vi får utgå ifrån att bara en av dem är böjbar, däremot. Enheten, eller enheterna kommer att vara rustade med Huaweis egna Kirin 980-chipp och just Balong 5000-modemet. ”Vi ser fram emot att träffa er i Barcelona i februari, där vi kommer att presentera världens första böjbara smartphone med 5G-stöd” sade vd:n Richard Yu i samband med eventet i Peking.