-
PLUS
Krönika: Alla kan inte köpa begagnat
-
PLUS
7 viktigaste nyheterna som kommer till Iphone, Ipad och Apple Watch
-
PLUS
Sju mobiltips för semestern – mer uppkopplad, billigare, smartare
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkarna låter andra göra jobbet
-
PLUS
Krönika: Hoppet lever – IOS och Android kan visa innovationskraft
-
PLUS
Mobil svarar: Airtag-alternativ, mobil för hörapparat, Sony Xperia och bäst från Google
-
PLUS
Krönika: Sonys resa från störst till obefintlig
-
PLUS
28 mobilabonnemang för under 200 kronor i månaden
-
PLUS
Krönika: Mobilen halkade och störtade ner i asfalten
-
PLUS
I stället för Gmail: Bättre e-post i mobilen
Uppgifter från Counterpoint
Huawei kör om Apple på mobilsidan

Huawei är nu större än Apple på smartphonesidan. Detta åtminstone för en stund, då den kinesiska elektronikjätten under sommaren levererat fler smartphones än Apple levererat Iphone-enheter. Det hävdar analysfirman Counterpoint.
Kinesiska Huawei har under den senaste tiden flåsat Apple i nacken när det kommer till antal levererade smartphone-enheter globalt. Inte minst har man skördat enorma framgångar med varumärket Honor på hemmaplan, i viss mån även internationellt. Och enligt analysfirman Counterpoint har Huawei nu passerat Apple i antal levererade smartphone-enheter. Åtminstone tillfälligt. Siffrorna – som Counterpoint inte vill redovisa i detalj – gäller juni och juli. Mycket pekar på att Huawei kommer att behålla ledningen även när augusti har sammanfattats.
Vänder när Apple släpper nytt
Men ledningen är sannolikt högst temporär. Apple släpper enligt förhandsuppgifter en trio nya telefoner så snart som nästa vecka, och med tanke på vilken förhandshajp framför allt Iphone 8 haft så vore det en rejäl skräll om Apple inte återtog sin position och passerar Huawei mycket snart igen. Samsung tronar alltjämt på förstaplatsen när det gäller globala marknadsandelar, där man har en repspektingivande ledning med 23,3 procent.