-
PLUS
Årets bästa produkter och viktigaste händelser – Mobil sammanfattar 2025
-
PLUS
Krönika: Okej, men hur agerar mobiloperatörerna i kaoset?
-
PLUS
Mobil svarar om telefonerna som blockeras i 2G- och 3G-nedstängningen
-
PLUS
PTS bär skulden när mobiler spärras med kort varsel
-
PLUS
Krönika: Bästa prylen jag någonsin köpt
-
PLUS
Nyheterna som gör mobilens batteri bättre
-
PLUS
Krönika: 7 års uppdateringar men laddkontakten är slut
-
PLUS
Duell: Vikbara Honor Magic V5 mot Samsung Galaxy Z Fold 7
-
PLUS
Krönika Apple Intelligence: Skrattretande
-
PLUS
Oppo om Hasselblad, europeisk expansion och hur de ska lyckas
P40-serien kommer hit
Huawei lanserar P40 Lite i Europa
Den kinesiska jätten lanserar nu den första modeller ur P40-serien i Europa. Först ut är P40 Lite.
Trots avsaknaden av Googletjänster så kommer Huaweis P40 Lite nu att lanseras i Europa. Det är dock inte någon ny telefon utan den har funnits i Kina under modellbeteckningen Nova 6 SE. P40 Lite har ett Kirin 810 chipset och ett operativsystem som är baserat på Android 10. De 6GB RAM den har är kombinerat med 128GB lagring, men de går att expandera.
Skärmen är 6,4 tum och en upplösning som motsvarar full HD med ett hål för kameran i det vänstra hörnet.
Kameran har en huvudsensor med 48 megapixlar, en vidvinkel med 8 och en makrokamera samt en djupsensor. Selfiekameran har 16 megapixels upplösning och ett objektiv med f/2.0.
P40 Lite har en 40W laddare och telefonen laddas via en usb-c. För tillfället kommer den först till Spanien där Huaweibutiker får sina första leveranser den 7 mars medan andra butiker får sina leveranser den 16 mars. Priset ligger på 299 euro, det vill säga ungefär 3200 kronor.
