-
PLUS
Krönika: Alla kan inte köpa begagnat
-
PLUS
7 viktigaste nyheterna som kommer till Iphone, Ipad och Apple Watch
-
PLUS
Sju mobiltips för semestern – mer uppkopplad, billigare, smartare
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkarna låter andra göra jobbet
-
PLUS
Krönika: Hoppet lever – IOS och Android kan visa innovationskraft
-
PLUS
Mobil svarar: Airtag-alternativ, mobil för hörapparat, Sony Xperia och bäst från Google
-
PLUS
Krönika: Sonys resa från störst till obefintlig
-
PLUS
28 mobilabonnemang för under 200 kronor i månaden
-
PLUS
Krönika: Mobilen halkade och störtade ner i asfalten
-
PLUS
I stället för Gmail: Bättre e-post i mobilen
Ger bättre spelprestanda
Huawei rullar ut grafikboost till sina mobiler

Funktionen GPU Turbo som först meddelades till Honor-telefonerna kommer nu att börja rullas ut till Huaweis mobiler.
GPU Turbo är en funktion som optimerar prestandan i framför allt grafiktunga spel. Enligt Huawei ska mobiler med företagets Kirin-chipset få en förbättring av grafikprocessningen med upp till 60 procent när funktionen är påslagen. Samtidigt ska systemkretsens strömförbrukning minskas med 30 procent, så att den grafiktunga appen inte omedelbart dränerar telefonens batteri.
I augusti ska Mate 10 Pro, P20 och P20 Pro få en systemuppdatering som tillför funktionen. I september ska Mate 10 Lite, P Smart och P20 Lite få uppdateringen, medan Mate 9 Pro, P10 och P10 Plus ska få den i november.
Alla grafiktunga appar kan dra nytta av funktionen, det måste inte vara spel, men det krävs att Huawei aktiverat funktionen för appen. I dagsläget är det bara två spel som utnyttjar den, PUBG Mobile och Mobile Legends: Bang Bang. Huawei lovar dock att fler appar ska utnyttja funktionen i framtiden.