-
PLUS
Krönika: När en mobiltelefon förtjänar en allvarlig varning
-
PLUS
Mobil svarar: Uppdateringskrav, Doro-kritik, bättre ljud, Huawei-alternativ och mer
-
PLUS
Krönika: Att bryta dominans med bättre som inte är dyrare
-
PLUS
Upptäck alla möjligheter med din Garmin-klocka – Våra bästa tips del 2
-
PLUS
Krönika: Apple Watch i Android väcker drömmen
-
PLUS
Upptäck alla möjligheter med din Garmin-klocka – Våra bästa tips del 1
-
PLUS
Krönika: Alla kan inte köpa begagnat
-
PLUS
7 viktigaste nyheterna som kommer till Iphone, Ipad och Apple Watch
-
PLUS
Sju mobiltips för semestern – mer uppkopplad, billigare, smartare
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkarna låter andra göra jobbet
Bättre trådlös laddning för Iphone
Iphone 15 kan få stöd för Qi2

Höstens kommande Iphone 15-modeller kan få bättre laddning tack vare den nya standarden.
Det är publikationen ChargerLab som går ut med informationen att Apples kommande iPhone 15- och iPhone 15 Pro-modeller kommer att stödja den nya trådlösa laddningsstandarden Qi2.
Qi2 är inte samma sak som Magsafe men är baserat på Apples Magsafe-standard. Enligt ChargerLab innebär det att Qi2-laddare sannolikt kommer att kunna ladda iPhone 15-modeller med upp till 15W, medan nuvarande Magsafe är begränsade till 7,5 W. Eftersom Qi2-laddare dessutom inte behöver använda Apples Magsafe-modul och inte behöver certifieras enligt Apples "Made for iPhone", kan det resultera i att Iphone 15-användare inte bara får tillgång till snabbare trådlösa laddning utan även billigare laddare.
Någonstans runt årsskiftet 2022/23 beräknas de första laddarna certifierade för den nya standarden för trådlös laddning Qi2, komma ut på marknaden.