-
PLUS
Krönika: Tre mobilhändelser som blir mina höjdpunkter 2026
-
PLUS
Mobil förutsäger mobilåret 2026 (del 1)
-
PLUS
Årets bästa produkter och viktigaste händelser – Mobil sammanfattar 2025
-
PLUS
Krönika: Okej, men hur agerar mobiloperatörerna i kaoset?
-
PLUS
Mobil svarar om telefonerna som blockeras i 2G- och 3G-nedstängningen
-
PLUS
PTS bär skulden när mobiler spärras med kort varsel
-
PLUS
Krönika: Bästa prylen jag någonsin köpt
-
PLUS
Nyheterna som gör mobilens batteri bättre
-
PLUS
Krönika: 7 års uppdateringar men laddkontakten är slut
-
PLUS
Duell: Vikbara Honor Magic V5 mot Samsung Galaxy Z Fold 7
Samma modeller men kurvigare chassi
"Iphone 15-modeller får ny design"
Iphone 15-modellerna uppges bli desamma som för Iphone 14, grundmodellen, Plus, Pro och Pro Max, men designen uppges bli annorlunda.
Det är läckaren ShrimpApplePro som går ut med informationen att Iphone 15 kommer att släppas i fyra olika modeller - Iphone 15, Iphone 15 Plus, Iphone 15 Pro och Iphone 15 Pro Max. Om den informationen stämmer skulle det med andra ord innebära att Plus-modellen kommer att finnas kvar trots de enligt vissa miserabla försäljningssiffrorna.
Enligt samma information kommer samtliga fyra modeller att få en lite annorlunda design i form av ett rundare chassi med mjukare kanter, liknande de som fanns på Iphone 11 Pro. Det ska dock bli en viss skillnad mellan Pro-modellerna och ”icke-Pro” då de förstnämnda ska komma att få tunnare kanter och därmed låta skärmen ta upp en procentuellt större del av framsidan. Själva skärmarna ska dock enlligt uppgifterna fortsätta att vara platta, och med samma storlekar som för motsvarande Iphone 14-modeller.