-
PLUS
Krönika: Bästa prylen jag någonsin köpt
-
PLUS
Nyheterna som gör mobilens batteri bättre
-
PLUS
Krönika: 7 års uppdateringar men laddkontakten är slut
-
PLUS
Duell: Vikbara Honor Magic V5 mot Samsung Galaxy Z Fold 7
-
PLUS
Krönika Apple Intelligence: Skrattretande
-
PLUS
Oppo om Hasselblad, europeisk expansion och hur de ska lyckas
-
PLUS
Krönika: Till botten med Oppo och Oneplus
-
PLUS
Oneplus Sverigechef berättar om Oneplus 15 och AI på svenska
-
PLUS
Krönika: Tunnkollaps – Motorola har 13 dagar på sig att lägga ner Edge 70
-
PLUS
Duell bästa vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Google Pixel 10 Pro Fold
Siffror från analysfirma
Iphone XR har lockat över många Android-användare i USA
Mycket tyder på att Apples Iphone XR inte blivit den försäljningssuccé som Apple kanske hade hoppats på. Men telefonen ska enligt färska siffror däremot ha lockat ovanligt många Android-användare i USA att byta smartphone.
16 procent av de amerikanska Iphone XR-köparna är så kallade switchers, som tidigare ägt en Android-telefon. Det visar färska siffror från analysfirman CIRP (Consumer Intelligence Research Partners). Det kanske låter som en blygsam siffra, men innebär faktiskt en rejäl ökning med hela 33 procent jämfört med Iphone 8. ”Det verkar som att Iphone XR har lyckats attrahera Android-användarna. Apple har förstås inte offentliggjort sin lanseringsstrategi. Men baserat på pris och funktioner, så kan vi anta att Apple har positionerat Iphone XR för att tilltala potentiella Android-switchare” skriver CIRP:s medgrundare Mike Levin i ett uttalande om saken.
En udda fågel
Iphone XR är ur strategisk synpunkt onekligen en annorlunda Iphone och bjuder på mycket av den funktionalitet som de dyrare Iphone-modellerna ståtar med, trots att den kostar avsevärt mindre. Möjligen har den saken varit en avgörande faktor när Android-användarna valt att gå över till Apple. I nuläget finns ingen data som indikerar om man sett samma tendens även på andra marknader. Apple avslöjar inte längre några försäljningssiffror för sina Iphone-enheter, men den dominerande uppfattningen bland analytiker är att telefonen inte har sålt i den utsträckning som Apple hade hoppats på.