-
PLUS
Nyheterna som gör mobilens batteri bättre
-
PLUS
Krönika: 7 års uppdateringar men laddkontakten är slut
-
PLUS
Duell: Vikbara Honor Magic V5 mot Samsung Galaxy Z Fold 7
-
PLUS
Krönika Apple Intelligence: Skrattretande
-
PLUS
Oppo om Hasselblad, europeisk expansion och hur de ska lyckas
-
PLUS
Krönika: Till botten med Oppo och Oneplus
-
PLUS
Oneplus Sverigechef berättar om Oneplus 15 och AI på svenska
-
PLUS
Krönika: Tunnkollaps – Motorola har 13 dagar på sig att lägga ner Edge 70
-
PLUS
Duell bästa vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Google Pixel 10 Pro Fold
-
PLUS
Krönika: Iphone Air kommer att floppa
Klocka med bluetooth
Via klockan kan du kolla dina mejl, ringa kompisar och boka in möten i almanackan.
Först om två år kan Wrist Companion vara verklighet på marknaden, tror Christer Mårtensson på AU-System.
Innan dess måste strömförbrukningen bli lägre och bluetooth bli billigare att framställa. Det är tillsammans med klocktillverkaren Seiko som AU-System tagit fram koncepet.
Enligt Christer Mårtensson ska klockan kunna prata med datorn eller mobiltelefonen så länge man är mellan 10 och 100 meter ifrån produkterna.
Klockan har både en wap-server och en bluetoothingång, vilket gör att man kan kolla sina mejl, kalender, ringa upp och svara på samtal med hjälp av ett headset eller genom att helt sonika knäppa upp klockan för att använda den som en trådlös telefonlur. När det ringer blinkar klockan.