-
PLUS
Krönika: Alla kan inte köpa begagnat
-
PLUS
7 viktigaste nyheterna som kommer till Iphone, Ipad och Apple Watch
-
PLUS
Sju mobiltips för semestern – mer uppkopplad, billigare, smartare
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkarna låter andra göra jobbet
-
PLUS
Krönika: Hoppet lever – IOS och Android kan visa innovationskraft
-
PLUS
Mobil svarar: Airtag-alternativ, mobil för hörapparat, Sony Xperia och bäst från Google
-
PLUS
Krönika: Sonys resa från störst till obefintlig
-
PLUS
28 mobilabonnemang för under 200 kronor i månaden
-
PLUS
Krönika: Mobilen halkade och störtade ner i asfalten
-
PLUS
I stället för Gmail: Bättre e-post i mobilen
Bred och smal
Krönika: Inte ett skämt utan samhällsinformation

En hel tidning och webbplats bara om mobiltelefoner? Du måste skoja, vem skulle vilja läsa en sån?
Frågan är kanske inte lika vanlig idag som för några år sedan, men visst har jag hört den. Då från de som inte läser vår tidning och heller därför inte är så insatta i ämnet. På pappret kan man säga att vi bara skriver om mobiler men så fort jag reflekterar över det inser jag att vi skriver om nästan allt som berör människor i vardagen. Mobil som samhällsmagasin? Ja, nästan! Särskilt det senaste dryga året med den globala pandemin har mobilbranschen, vårt bevakningsområde speglat allt från politik och internationella relationer till hälsa, ekonomi och miljö.
Att mobilen, smartklockorna och deras appar spelar en viktig roll i allas vår vardag, behöver jag inte påminna dig om. Huawei är väl medvetna om vad politik och internationella konflikter fått för effekt på deras möjligheter att göra telefoner. Den globala bristen på halvledare har påverkat mobilbranschen och dess lanseringar, men också många andra branscher som är beroende av de små men ack så viktiga komponenterna. Pandemin har inneburit ett ökat sug efter hörlurar och smarta klockor för att uppfylla våra behov av mer fysisk aktivitet och träning och samtidigt bra ljud i de otaliga videomöten många fått vänja sig vid.
Jag rekommenderar kanske inte att du begränsar din informationsinhämtning så att du får alla dina nyheter bara via Mobil, men det här sätter ändå fingret på mobilens roll i samhället. Hur skulle du klara dig helt utan din telefon?