-
PLUS
Krönika: Bra jobbat! Du har simmat 1 meter – se alla uppgifter om ditt träningspass här
-
PLUS
Airpods: 11 tips för att hitta okända funktionerna och lösa vanliga problem
-
PLUS
Googles Pixel 10-lansering på djupet
-
PLUS
Krönika: När AI behöver en ständig övervakare
-
PLUS
Långtidstest: Samsung Galaxy S25
-
PLUS
Krönika: När AI meckar med våra bilder utan att vi bett om det
-
PLUS
Allt du behöver veta om mobilens skärm
-
PLUS
Krönika: Tunnare telefoner som gör skillnad
-
PLUS
Specialtest: Dubbel batteritid med esim i Galaxy Watch 8 Classic
-
PLUS
Krönika: In i framtiden med en uråldrig mobil
Slutgiltig version?
Läcka: Android 5.0 till Nexus 7 tillgänglig

En fil som påstås vara Android 5.0 Lollipop-uppdateringen till Nexus 7 har dykt upp för nedladdning.
Källan påstår att det är den slutgiltiga versionen av Android 5.0 Lollipop till Nexus 7 som släppts och eftersom nedladdningsplatsen är Googles egen, som ännu inte tagit bort den, kan det mycket väl stämma.
Nackdelen är att det rör sig om 2012 års upplaga av Nexus 7 och då i wifi-version, så användare av 3G-modellen eller ägare av någon variant av Nexus 7 från förra året bör inte installera filen i hopp om att få Androiduppdateringen tidigare, då det (förutsatt att du ens får) kan resultera i att enheten inte fungerar som den ska. Googles officiella uppdateringar för sina Nexus-enheter väntas komma under de närmsta veckorna, så det här är enbart för de allra mest ivriga.
Tyvärr har vi ingen förstagenerations Nexus 7 att testa på själva, men om du har det och vill testa själv kan du följa länken nedan.