-
PLUS
Krönika: Bästa prylen jag någonsin köpt
-
PLUS
Nyheterna som gör mobilens batteri bättre
-
PLUS
Krönika: 7 års uppdateringar men laddkontakten är slut
-
PLUS
Duell: Vikbara Honor Magic V5 mot Samsung Galaxy Z Fold 7
-
PLUS
Krönika Apple Intelligence: Skrattretande
-
PLUS
Oppo om Hasselblad, europeisk expansion och hur de ska lyckas
-
PLUS
Krönika: Till botten med Oppo och Oneplus
-
PLUS
Oneplus Sverigechef berättar om Oneplus 15 och AI på svenska
-
PLUS
Krönika: Tunnkollaps – Motorola har 13 dagar på sig att lägga ner Edge 70
-
PLUS
Duell bästa vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Google Pixel 10 Pro Fold
Ny Galaxy sipprar ut
Läcka avslöjar Samsung Galaxy A73
OnLeaks har nu publicerat läckta bilder och information om Samsungs kommande telefon Galaxy A73.
Galaxy A73 kommer att ha en 6,7 tum stor Amoled-skärm med Full HD+-upplösning, det sedvanliga hålet för porträttkameran samt en fingeravtrycksläsare under skärmen. Det förekommer däremot lite olika information kring skärmens uppdateringsfrekvens, där vissa hävdar stöd för 90 Hz medan andra påstår att det går upp till 120 Hz.
På baksidan finns en kameramodul med en primär kamera på 108 megapixel medan de övriga än så länge har okända specifikationer.
Under skalet sitter en Qualcomm Snapdragon 750G tillsammans med 8 gigabyte arbetsminne och 128 gigabyte lagringsutrymme, men här kan det komma att dyka upp fler varianter. Telefonen kommer att levereras med Android 12. A73 drivs enligt uppgifterna av ett batteri på 5000 mAh som laddas med usb C på upp till 33W.
Samsung Galaxy A73 kommer att lanseras med färgerna guld och svart med en prislapp motsvarande ungefär 4500 kronor. Den senaste informationen påstår en lansering runt årsskiftet, medan tidigare läckor har pratat om andra kvartalet 2022.
