-
PLUS
Årets bästa produkter och viktigaste händelser – Mobil sammanfattar 2025
-
PLUS
Krönika: Okej, men hur agerar mobiloperatörerna i kaoset?
-
PLUS
Mobil svarar om telefonerna som blockeras i 2G- och 3G-nedstängningen
-
PLUS
PTS bär skulden när mobiler spärras med kort varsel
-
PLUS
Krönika: Bästa prylen jag någonsin köpt
-
PLUS
Nyheterna som gör mobilens batteri bättre
-
PLUS
Krönika: 7 års uppdateringar men laddkontakten är slut
-
PLUS
Duell: Vikbara Honor Magic V5 mot Samsung Galaxy Z Fold 7
-
PLUS
Krönika Apple Intelligence: Skrattretande
-
PLUS
Oppo om Hasselblad, europeisk expansion och hur de ska lyckas
Ladda sällan med Sonys hörlurar
Läcka visar Sony-lurar med ny design och extrem batteritid
Sony WH-1000XM5 får både aningen ny design och bättre specifikationer.
Det är publikationen TechnikNews som har läckt vad som uppges vara både renderade bilder och specifikationer på Sonys kommande lurar Sony WH-1000XM5.
Bland designförändringarna märks bland annat en aningen plattare men större kåpor och bekvämare båge. Man har även flyttat knapparna en aning, Av-/på-knappen framstår enligt bilderna som utbytt mot ett skjutreglage. Dessutom finns en knapp för att växla mellan brusreducering och omgivningsljud, ett 3,5 mm-kontakt, samt en usb C-port.
Att köporna framstå som lite större är troligtvis inte enbart för att göra att lurarna ska täcka öronen bättre utan även för att få plats med mer teknik, inte minst ett batteri som ska ge upp till 40 timmas lyssningstid med brusreducering på en laddning. Lurarna uppges dessutom innehålla tre mikrofoner, dubbla processorer för förbättrad brusreducering samt Bluetooth 5.2.
De aktuella färgerna att välja mellan är svart och silver.
Det är inte sagt något om när lurarna kan komma att presenteras eller lanseras, men med tanke på att Sony har släppt tidigare modeller i augusti är det inte orimligt att förmoda något liknande om Sony WH-1000XM5.
