-
PLUS
Krönika: Alla kan inte köpa begagnat
-
PLUS
7 viktigaste nyheterna som kommer till Iphone, Ipad och Apple Watch
-
PLUS
Sju mobiltips för semestern – mer uppkopplad, billigare, smartare
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkarna låter andra göra jobbet
-
PLUS
Krönika: Hoppet lever – IOS och Android kan visa innovationskraft
-
PLUS
Mobil svarar: Airtag-alternativ, mobil för hörapparat, Sony Xperia och bäst från Google
-
PLUS
Krönika: Sonys resa från störst till obefintlig
-
PLUS
28 mobilabonnemang för under 200 kronor i månaden
-
PLUS
Krönika: Mobilen halkade och störtade ner i asfalten
-
PLUS
I stället för Gmail: Bättre e-post i mobilen
Sonys flaggskepp siktat
Läcka visar upp kommande Sony Xperia 1 IV

Nu finns Sonys kommande Xperia 1 IV även på bild.
Redan förra veckan dök den första informationen upp via en läcka angående Sonys kommande Xperia 5 IV. Nu har läckaren OnLeaks dessutom kommit med både bild och information om det kommande flaggskeppet Xperia 1 IV. Den visar en mobil som uppvisar många fysiska likheter med sin föregångare med en platt design och en 6,5 tum stor skärm. Bilderna visar också en fysisk fingeravtryckslösare samt ett 3,5 mm-jack för headset med sladd – något som inte är speciellt vanligt på moderna mobiler.

Kameramodulen har tre sensorer, varan den ena verkar ha periskop för telefoto, och samtliga tre moduler påstås ligga på 12 MP.
Informationen om vad som kommer att finnas på insidan omfattar en Snapdragon 8 Gen 1 (möjligtvis en kommande Snapdragon 8 Gen 1 plus) tillsammans med upp till 16 GB arbetsminne, 256/512 gigabyte lagringsutrymme, och ett 5000 mAh-batteri med 45W laddning.
Sony Xperia 1 IV påstås komma att lanseras någon gång i maj.