-
PLUS
Krönika: Tre mobilhändelser som blir mina höjdpunkter 2026
-
PLUS
Mobil förutsäger mobilåret 2026 (del 1)
-
PLUS
Årets bästa produkter och viktigaste händelser – Mobil sammanfattar 2025
-
PLUS
Krönika: Okej, men hur agerar mobiloperatörerna i kaoset?
-
PLUS
Mobil svarar om telefonerna som blockeras i 2G- och 3G-nedstängningen
-
PLUS
PTS bär skulden när mobiler spärras med kort varsel
-
PLUS
Krönika: Bästa prylen jag någonsin köpt
-
PLUS
Nyheterna som gör mobilens batteri bättre
-
PLUS
Krönika: 7 års uppdateringar men laddkontakten är slut
-
PLUS
Duell: Vikbara Honor Magic V5 mot Samsung Galaxy Z Fold 7
Utan krökt skärm
Läckta bilder och specifikationer på Galaxy S8 Active
Samsung Galaxy S8 Active verkar vara nära förestående då den nyligen dykt upp både på bild och med läckta slides som visar specifikationerna.
Samsung har gjort tåliga versioner sv sin Galaxy S-serie med namnet Active sedan Galaxy S4, men de senaste två har förblivit exklusiva för den amerikanska operatören AT&T och har därför inte hittat hit.
Att det finns en Galaxy S8 Active som är nära förestående är därför knappast någon överraskning, och för oss är det mer intressant att veta om det vinns någon chans att den hittar hit till Sverige. Av mängden läckor som dykt upp på sistone lär vi få veta det snart.
Mobilen på bilderna har i alla fall inte någon AT&T-logga, vilket är milt uppmuntrande, och när det inte finns någon annan S8 utan krökt skärm finns det ännu ett potentiellt säljargument för S8 Active i vår del av världen.
Specifikationerna på telefonen är ungefär desamma som för S8, det vill säga en 5,8-tumsskärm med 2960 x 1440 pixel, Snapdragon 835 (vilket kan tala emot en europeisk version, då den europeiska S8 har Exynos-chipset), 64 GB lagring och 4 GB arbetsminne. Batteriet har dock ökats på till hela 4000 mAh, och telefonen har en stöttålig ram som gör att den ska tåla fall enligt mil-std 810G. I gengäld blir telefonen lite större och tjockare och framför allt rejält mycket tyngre, 152,14 x 74,9 x 9,9 mm och 207 gram.