-
PLUS
Köp mobil billigt: Så gör du
-
PLUS
Krönika: Det bästa är inom räckhåll
-
PLUS
Vad hände med Samsungs samtalsinspelning och 8 andra frågor: Vi svarar
-
PLUS
8 smarta tips för Google Foto – Ta kontroll över bilderna i påsk
-
PLUS
Krönika: Nej AI, jag vill inte vara din kompis eller partner
-
PLUS
Kommentar: Hindren som stoppar Tre
-
PLUS
Tips: 8 knep till Googles anteckningsapp Keep
-
PLUS
Apple Intelligence påminner mig om något betydligt bättre
-
PLUS
Mobils stora guide till Apple Intelligence i Iphone
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkare för första gången, igen
Tros bli billigare
Läckta bilder visar Samsungs vikbara Galaxy Fold 2
Bilder på det kinesiska sociala nätverket Weibo visar upp foton på vad som tros vara Samsung Galaxy Fold 2, bolagets nästa vikbara.
Tidigare har Samsung bara presenterat sin nästa vikbara telefon i form av ett koncept. Det var på bolagets utvecklarkonferens i San Jose i slutet av oktober som Samsung för första gången visade upp konceptet som innebär att en långsmal skärm viks på mitten.
Knappt sju tum
Nu har telefonen i sig, eller möjligen en prototyp av den färdiga telefonen synts till på riktiga foton. Det handlar om en telefon med kamerahål centrerat i den övre delen av skärmen och det är en telefon med relativt tjocka kanter runt skärmen. Ryktet gör gällande att skärmen är någonstans mellan 6,7 och 6,9 tum stor och den får sällskap av en mindre skärm på utsidan i ett mer kvadratiskt format.

Två kameror plus selfiekamera
På utsidan sitter även kamerorna som är två till antalet och man tror att det handlar om Samsungs redan presenterade 108-megapixelsensor men att telefonen även ska få 5 gångers optisk zoom. Idag har ju många telefoner fler än två kameror, men om den här vikbara telefonen ska få ett betydligt lägre pris än nuvarande Galaxy Fold så kan det finnas rimlighet i att enbart ha två kameror.
Kan komma samtidigt som S11
Rykten gör gällande att Galaxy Fold 2 kommer visas upp samtidigt som Samsung Galaxy S11 presenteras och att Fold 2 ska få en prislapp omkring 10 000 kronor, alltså ungefär halva priset jämfört med Samsung Galaxy Fold. I så fall blir den även betydligt billigare än Motorolas vikbara Razr som gör entré i Sverige efter nyår och har samma formfaktor, men en prislapp på 18 000 kronor.