-
PLUS
Krönika: Det här behöver Samsung göra för att lyckas 2026
-
PLUS
Så länge håller en mobil, snabbladdningens effekt och mer – Mobil svarar
-
PLUS
Krönika: Tre mobilhändelser som blir mina höjdpunkter 2026
-
PLUS
Mobil förutsäger mobilåret 2026 (del 1)
-
PLUS
Årets bästa produkter och viktigaste händelser – Mobil sammanfattar 2025
-
PLUS
Krönika: Okej, men hur agerar mobiloperatörerna i kaoset?
-
PLUS
Mobil svarar om telefonerna som blockeras i 2G- och 3G-nedstängningen
-
PLUS
PTS bär skulden när mobiler spärras med kort varsel
-
PLUS
Krönika: Bästa prylen jag någonsin köpt
-
PLUS
Nyheterna som gör mobilens batteri bättre
Stor
Läckta specifikationer på Honor V8
Kinesiska motsvarigheten till PTS har släppt detaljer kring kommande Honor-modellen.
Den tionde maj är det dags för Honor V8 att presenteras för världen, men redan nu verkar de första specifikationerna ha kommit ut via kinesiska TENAA, som certifierar trådlösa enheter i stil med amerikanska FCC eller vår egen svenska PTS, Post- och Telestyrelsen.
Enligt dem finns det tre modeller av Honor V8, KNT-AL10, KNT-TL10 och KNT-AL20. De två första ska vara olika färgalternativ medan den senare är något upphottad.
Gemensamt för dem alla är att det rör sig om kamera på 12 megapixel (dubbla med största sannolikhet enligt Honors egen teaser), 5,7 tum stor full HD-skärm, batteri på 3400 milliamperetimmar och fyra gigabyte arbetsminne. 10-modellen kör på en åttakärnig processor på 2,3 gigahertz (rimligen Huaweis eget Kirin-chip) och har 32 gigabyte lagringsutrymme, medan 20-modellen drar upp det hela till 2,5 gigahertz och 64 gigabyte lagring.
Troligen får vi se någon av modellerna här i Sverige, förhoppningsvis den med mer minne, men fler detaljer lär bli tillgängliga den tionde maj.
